DPÜ VAKFI'NDA İNCELEME!..

DPÜ VAKFI'NDA İNCELEME!..
Dumlupınar Üniversiesi yönetimi hakkında yapılan 5 ayrı şikayet üzerine 2007 yılında YÖK denetçileri tarafından inceleme yapıldığı, yapılan incelemede DPÜ Vakfında Vakıflar Kanununa aykırı usülsüzlüklerin YÖK Denetçileri tarafından tespit edildiği basınd

Dumlupınar Üniversiesi yönetimi hakkında yapılan 5 ayrı şikayet üzerine 2007 yılında YÖK denetçileri tarafından inceleme yapıldığı, yapılan incelemede DPÜ Vakfında Vakıflar Kanununa aykırı usülsüzlüklerin YÖK Denetçileri tarafından tespit edildiği basında yer almış, bu usülsüzlüklerin, Vakıflar Kanunuyla ilgili olduğu için Vakıflar Genel Müdürlüğü denetçileri tarafından tespit incelenmesi gerektiği tartışılmıştı. Akis Gazetesi'nin ısrarla konunun üzerine gitmesinden sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün harekete geçtiği ve geçmiş dönemlerle ilgili yeniden inceleme yapılacağı öğrenildi.
-VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HAREKETE GEÇİYOR-
Dumlupınar Üniversiesi'nde 2007 yılında YÖK Denetçilerinin şikayetler üzerine yapmış olduğu soruşturma ve incelemeler sonunda Dumlupınar Üniversitesi Vakfı'nda Vakıflar Kanununa aykırı usulsüzlükler yapıldığını yapılan usülsüzlüklerin YÖK Denetçileri tarafından tespit ediliği ve tespit edilen usülsüzlüklerin rapor haline getirildiği daha önce Akis Gazetesi tarafından açıklanmıştı.
YÖK denetçilerinin raporuyla ilgili basında çıkan haberlerden sonra harekete geçmesi gereken Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün neden harekete geçmediği 'Vakıf Müfettişleri Hala (Ne) Bekliyor?' başlığıyla Akis'te kamuoyunun tepkilerine yer verilmesinin ardından Vakıflar Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Burhan Ersoy Akis'e yaptığı özel açıklamada Dumlupınar Üniversitesi Vakfı'nda yeniden inceleme yapacaklarını söyledi.

ERSOY: ' YÖK, KONU İLE İLGİLİ BİZE RAPOR GÖNDERMEDİ'
Akis Gazetesi Muhabiri'nin telefonla ulaştığı Vakıflar Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Burhan Ersoy, YÖK Denetçileri tarafından 5 ayrı şikayet üzerine yapılan inceleme sonunda Dumlupınar Üniversitesi Vakfı'nda Vakıflar Kanununa aykırı yapıldığı ileri sürülen usülsüzlüklerin kendilerine YÖK tarafından rapor halinde sunulmadığı için bu konuda şimdiye kadar yeniden inceleme yapmadıklarını özellikle belirtti.

ERSOY: 'AKİS GAZETESİ'NİN HABERİNDEN SONRA İNCELEME YAPMA KARARI ALDIK'
Akis Gazetesi'nin 'Vakıf Müfettişleri Hala (Ne) Bekliyor?' haberini okuyup inceledikten sonra Dumlupınar Üniversitesi Vakfı'nda yeniden inceleme yapacaklarını belirten Ersoy, ne zaman inceleme yapacakları ile ilgili net bir açıklamada bulunmazken, konuşmasında şunları kaydetti:
'Akis Gazetesi'nde yer alan 'Vakıf Müfettişleri Hala (Ne) Bekliyor?' haberinizi okudum. YÖK Denetçileri tarafından DPÜ Vakfında yapılan inceleme ile ilgili YÖK tarafından bize herhangi bir bilgi ulaşmadığı için inceleme yapma durumumuz olmadı; ancak sizin haberinizi okuyup inceledikten sonra DPÜ Vakfında yeniden inceleme yapma gereği duyduk ve en kısa zamanda da bu incelememizi gerçekleştireceğiz.'

- DAHA ÖNCE BASINDA YER ALAN YÖK İNCELEME RAPORUNDA ŞU ŞOK EDİCİ DETAYLAR ORTAYA ÇIKMIŞTI-
Şikayetler üzerine Kütahya'ya gelen YÖK denetçilerinin hazırlamış oldukları soruşturma raporunun 'değerlendirme' bölümünde 'Şirketlerin sigorta ücreti ve kitap parası toplarken bunun öğrencilerin kayıt işlemleri ile ilişkilendirildiği, ödenecek ücretlerin üniversitenin web sayfasında yayınlandığı, paraların üniversite hesabına yatırılıp, daha sonra şirketlere aktarıldığı' ve bunun Vakıflar Kanununa göre suç olduğunu, Üniversitenin web sitesinden yatırılacak miktarları duyurmak suretiyle Vakıf şirketlerine kayıt sırasında dolaylı olarak 'bağış' toplandığı bunun da 5072 Sayılı Vakıflar Kanununa göre suç olduğu vurgulanmıştı.
Soruşturma raporunun 'sonuç' bölümünde ise, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Önce'nin bu suçu 'rektör' sıfatıyla değil, 'vakıf başkanı' sıfatıyla işlediği gerekçesiyle, YÖK tarafından bu konuda bir ceza verilemediği, 'Yukarıdaki deliller, savunma ve hukuki mevzuat birlikte değerlendirildiğinde Vakfın Yönetim Kurulu Başkanı Rektör Prof. Dr. Güner Önce'nin 5072 Sayılı Kanuna aykırı hareket ettiği, adı geçen kanunun 3'üncü maddesine göre yargılanmak üzere hakkında lüzum-u muhakeme kararı verilmesi uygun mütalaa edildiği' ifadeleri yer almıştı.
YÖK denetçilerinin ortaya çıkarttığı bu usulsüzlüklerin, Vakıflar Genel Müdürlüğü denetçileri tarafından ne zaman ortaya çıkartılacağı kamuoyunca merak ediliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com