DPÜ'de “2. Finans Zirvesi”

DPÜ'de “2. Finans Zirvesi”
Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Güner Önce, iç denetimin kurumların verimliliğini artırdığını söyledi.

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Güner Önce, iç denetimin kurumların verimliliğini artırdığını söyledi.
Prof. Dr. Önce, DPÜ Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunca (UBYO) bu yıl 2'ncisi düzenlenen ''Finans Zirvesi''nde yaptığı konuşmada, iç denetimin gerçekçi olarak otokontrol şeklinde yapılmasının önemli olduğunu bildirdi.
''İç denetim, kurumların verimliliğini artırır'' diyen Prof. Dr. Önce, yönetim kurumlarının iç denetimin önemini fark etmeleri gerektiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:
''Kamu kurumlarında iç denetim uygulamaları başlatıldı. Üniversitemizde 3 yıldan bu yana iç denetim birimi bulunuyor. Bu birim çok büyük yararlar ve katma değer sağlıyor. İç denetim uzmanlarının verdiği raporlardan yararlanıyoruz. Birçok eksiği , düşük verimlilik nedenlerini iç denetim sayesinde görüyoruz. İç denetim, yönetim ile denetimin karşı karşıya gelişi değildir. İç denetimin amacı, işbirliği içinde kurumun daha verimli ve mevzuata daha uygun çalışmasını sağlamaktır. Özel sektörde de iç denetim uygulaması var, ancak henüz yeterli düzeyde değil.''
Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE) Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Aykaç da meslekte başarılı olmak için bilgi ve birikimin yanı sıra iyi iletişim becerisinin önemli olduğunu vurguladı.
Meslekte başarılı olmak için merak, yaratıcılık, etkin dinleme, doğru sorular sorma ve başlanılan işte azmin önemine dikkati çeken Aykaç, şöyle devam etti:
''İç denetim mesleği doğru kullanıldığında çok büyük yarar sağlar. İç denetim mesleği Türkiye ekonomisine, şirketlerin gelişimine ve topluma çok büyük yararlar sağlayacaktır. İç denetim kaynağına ihtiyaç vardır ve iç denetim mesleği referans kaynağı olmalıdır. İç denetimin başarılı bir şekilde işlevini yerine getirebilmesi için yönetimin iç denetimin önemine inanması ve desteklemesi gerekmektedir.''
-İÇ DENETİMDEN BEKLENEN FAYDALAR-
DPÜ UBYO Müdürü Hakan Çelikkol da küçük veya büyük tüm işletmelerin, kurumların ve organizasyonların, iç denetim müessesesine önem vermeleri gerektiğini ifade etti.
İç denetimden beklenen faydanın sağlanabilmesi için yönetsel ve denetsel fonksiyonların bir bütün olarak çalışmasının önemli olduğunu anlatan Çelikkol, şunları kaydetti:
''Ülkemizin kendine özgü şatlarından dolayı yönetim faaliyeti kadar denetim faaliyetinin gerçekleştirilmesinde de güçlükler yaşanmaktadır. Finans sektörü iç denetim, dış denetim ve risk yönetimi gibi fikir ve uygulamalara alışık olmakla birlikte henüz yolun başındadır. Reel sektör ise bu konuda oldukça geri kalmıştır. Reel kesime yönelik olarak risk yönetimi ve iç denetim gibi konuların tanıtılması ve uygulamaların yaygınlaştırılması için eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarının yapılması, kısa vadede alınabilecek önlemlerdir.''
Daha sonra Tekfen Bölüm Başkanı Esra Işıkara, Dosa Denetim, Organizasyon, Sistem Analizi kurucu ortağı Meral Safsoy, Eurobank Tekfen Risk Yönetimi Müdürü Özer Baran, Erler Denetim Hizmetleri yönetici ortağı Dr. Arif Engin Ergüden, Sanko Holding Reorganizasyon ve Denetim Koordinatörü Selim Dai, Türkiye İç Denetim Enstitüsü üyesi Tolga Aksoy tarafından sunumlar yapıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com