DPÜ'de dekan atamaları

DPÜ'de dekan atamaları
Dumlupınar Üniversitesi'nde (DPÜ), Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı'na atanan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yunus Erdoğan ve Eğitim Fakültesi Dekanlığı'na tayin edilen Prof. Dr. Emin Karip, görevlerine başladı.

Dumlupınar Üniversitesi'nde (DPÜ), Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı'na atanan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yunus Erdoğan ve Eğitim Fakültesi Dekanlığı'na tayin edilen Prof. Dr. Emin Karip, görevlerine başladı.

Rektörlükten yapılan yazılı açıklamaya göre, Prof. Dr. Yunus Erdoğan, görevini, Dekan Vekili Prof. Dr. Nejat Bilgen'den törenle devraldı.
DPÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karaaslan, törende yaptığı konuşmada, Prof. Dr. Bilgen'in bu görevi başarıyla yürüttüğünü belirterek, devir teslimin bir nöbet değişimi olduğunu bildirdi.
Prof. Dr. Erdoğan'ın da kendi alanında çok önemli çalışmaları olan bir bilim adamı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Karaaslan, Prof. Dr. Bilgen'e teşekkür ederek, Prof. Dr. Erdoğan'a başarılar diledi.
Törende, Prof. Dr. Karaaslan ve Prof. Dr. Erdoğan tarafından Prof. Dr. Bilgen'e plaket ve çiçek hediye edildi.
Prof. Dr. Yunus Erdoğan, 1950 yılında Uşak'ın Eşme ilçesinde doğdu. İlkokulu Dere köyünde, ortaöğrenimini Savaştepe Öğretmen Okulu ve Yüksek Öğretmen Okulu Hazırlık Lisesinde tamamlayan Erdoğan, 1973'de İstanbul Üniversitesi (İÜ) Kimya Fakültesi ve İstanbul Yüksek Öğretmen Okulunu bitirdi. 1974'de Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Kimya Bölümünde asistan olarak göreve başlayan Erdoğan, aynı üniversitede 1981'de doktor, 1985'de yardımcı doçent, 1992'de doçent unvanlarını aldı. 1993-1998 arasında Celal Bayar Üniversitesinde (CBÜ) Kimya Bölüm Başkanlığı ve Fen Bilimleri Enstitü Müdürlüğü yapan Erdoğan, 1998'de DPÜ'de profesör oldu. 1998-1999'da Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Vekilliği, 1999- 2000'de Eğitim Fakültesi Kurucu Dekan Vekilliği ve 2000-2001'de Güzel Sanatlar Fakültesi Kurucu Dekan Vekilliği yapan Prof. Dr. Erdoğan, aynı üniversitede 1998'den bu yana Kimya Bölüm Başkanlığını, geçen mart ayından bu yana ise Rektör Yardımcılığını yürütüyor.

-EĞİTİM FAKÜLTESİNE YENİ DEKAN-

Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi iken DPÜ Eğitim Fakültesi Dekanlığına atanan Prof. Dr. Emin Karip, nitelikli bir öğretmen eğitimi gerçekleştirmenin yanında üniversite olmanın gereği olarak topluma hizmet alanlarında ve Ar-Ge çalışmalarında yeni projeler ve işbirlikleri oluşturmanın öncelikli hedefleri olduğunu bildirdi.
Bu hedeflerin gerçekleştirilmesinin, bilimsel ilkeler ve etik çerçevesinde tüm öğretim elemanlarının iş birliği içinde çalışmasını gerektirdiğine işaret eden Prof. Dr. Karip, şunları kaydetti:
''Öğrencilerimiz bizim varlık nedenimizdir. Geleceğimizi emanet edeceğimiz öğretmenlerimizin çağın gerektirdiği bilgi, beceri ve mesleki değerlerle yetiştirilmesi, tüm faaliyetlerimizin yegane amacı olacaktır. Eğitim Fakültesi olarak başarımızın göstergesi, öğrencilerimizin kazanımları olacaktır. Onların öğrenimleri süresince huzurlu bir ortamda iyi bir eğitim almaları, fakültemizden mezun olduklarında ise öz güveni yüksek, mesleklerinin gerektirdiği yeterliliklere sahip birer öğretmen olmaları, en büyük mutluluk ve gurur kaynağımız olacaktır. Yasaların belirlediği görevler ile eğitimci olmanın gereklerini en iyi şekilde yerine getirmek, temel ilkemizdir. Hedefimiz, fakültemizin uluslararası standartlarda akredite edilme koşullarını karşılamış nitelikte bir fakülte haline gelmesidir.''
Prof. Dr. Karip, 1962'de Osmaniye'de doğdu. 1985'te Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bölümünden mezun olan Karip, ABD'de Pittsburgh Üniversitesinde ''Eğitimde Yönetim ve Politika Çalışmaları'' alanında 1989'da yüksek lisans, 1994'de doktorasını tamamladı. Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Eğitim Yönetimi Teftişi Planlaması ve Ekonomisi Anabilim Dalında 1995'de öğretim görevlisi olarak göreve başlayan Karip, 1996'da yardımcı doçent, 1999'da doçent, 2009'da profesör unvanlarını aldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com