DPÜ'de kadrosu olmayan bölüme öğrenci almışlar!..

DPÜ'de kadrosu olmayan bölüme öğrenci almışlar!..
DPÜ Tıp Fakültesi'nde neler oluyor? Kadrosu olmayan bölüme öğrenci almışlar!.. Tıp Fakültesi'nin dekanlığını hangi maden profesörü yürütüyor?!.

Tıpta uzmanlık eğitimi verecek kadroya ve teknik donanıma sahip  olmadan, araştırma görevlisi alan Dumlupınar Üniversitesi'ne (DPÜ) Yükseköğretim Kurulu (YÖK) müdahele etti. YÖK Yürütme Kurulu 19 araştırma görevlisinin farklı illere gönderilmesini istedi. Tıp Fakültesi'nde gerekli kadrolaşmayı hala sağlayamayan DPÜ Tıp Fakültesi'nde dekanlık görevini ise hala maden profesörü olan Rektör Güner Önce yürütüyor.

ÖZEL HABER - Dumlupınar Üniversitesi yönetiminin Tıp Fakültesi kurulması sürecinde yaptığı önemli yanlışlar nedeniyle, üniversiteden uzman hekimlerin ayrıldığı, araştırma görevlilerini de Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) başka üniversitelere gönderdiği iddia edildi.

Üniversite yönetiminin, hala eğitim ve öğretimi yaptırmak için yeterli donanıma ve akademik kadroya sahip olamamasının ve yanlış kadrolaşma uygulamalarının üniversitenin saygınlığına olduğu kadar Kütahya'ya da zarar verdiği vurgulanırken, uzman öğretim görevlisi olmayan bir bölüme araştırma görevlisi almanın, DPÜ'deki yönetim anlayışını gözler önüne sermesi açısından dikkat çekici olduğu vurgulanıyor.

YÖK ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİNİ
BAŞKA ÜNİVERSİTELERE GÖNDERDİ

Son iki yıl DPÜ Hastanesi'nden ayrılan Uzman Tıp Doktoru sayısının yirmibiri bulduğu iddia ediliyor. TUS imtihanıyla gelen ondokuz araştırma görevlisinin ise YÖK tarafından “yeterli şartlar sağlanmadığı” gerekçesiyle başka üniversitelere gönderildiği iddia ediliyor. Tüm bu yanlış uygulamalar ise, “Henüz teknik donanım ve kadro olarak gelişimini tamamlamadan; acaba, ticari nazarla ve döner sermaye geliri elde etmek için mi tıp fakültesi ve hastane işletme çabası gösteriliyor?” sorusunu akıllara getiriyor.

YÖK KARARINI GEÇTİĞİMİZ
GÜNLERDE BİLDİRMİŞ

18 Şubat 2009 tarihinde, yanlış uygulama hakkında karar çıkartan YÖK Yürütme Kurulunun, 11 Mart 2009 tarih ve 7660 sayılı yazıyla, “Tıp Fakültesi eğitim öğretimini yaptırmak için yeterli akademik kadro ve donanıma sahip olmadığı için, TUS imtihanıyla gelen 19 araştırma görevlisinin 6 farklı ildeki tıp fakültelerine gönderilmesine” ilişkin kararını Başkan Prof. Dr. Yusuf Ziya ÖZCAN imzasıyla Dumlupınar Üniversitesi yönetimine bildirdiği ifade ediliyor.

EVLİYA ÇELEBİ HASTANESİ
TIP FAKÜLTESİNE DE HİZMET ETSİN

Yeni kurulan pek çok tıp fakültesinin, ilk yıllarında hali hazırda kurulu olan devlet hastanelerinin imkanlarından faydalandığı, aynı şekilde Kütahya'da da Evliya Çelebi Hastanesi (EÇD) gibi son teknolojiye göre donanımlı bir hastanenin öğrenciler için iyi bir uygulama yeri olabileceği de belirtiliyor. EÇD'nin kullanılması durumunda, teknik imkan ve donanımlar sebebiyle DPÜ Tıp Fakültesi'nin akademisyenler tarafından da tercih sebebi olacakken; geçmişte Rektör Prof. Dr. Güner Önce'nin bu hastanede uygulama yapmayı kabul etmek yerine, binasına talip olmasının devlet bütçesini de zora soktuğu iddia ediliyor.

Eğer geçmişte EÇD Ek Binasına talip olan Rektör Önce, kendi bünyesinde yeni hastane kurma çabası yerine, EÇD'yi sadece uygulama hastanesi olarak kullanmayı talep etseydi, bu gün teknik imkansızlık ve şartlar nedeniyle DPÜ'den ayrılan 21 uzman doktor da ayrılmamış olacaktı.
İşte son iki yılda DPÜ'den ayrılmak zorunda kaldığı iddia edilen Yrd. Doçent Öğretim Üyeleri ve uzmanlık dalları;
Cengiz Çetinkaya (Genel Cerrahi), Cihan Çevik (Kardiyoloji), Cemil İzgi (Kardiyoloji), Bülent Ferdi Özel (KBB), Kısmet Çivi (Pataloji), Aykut Saral (Biyokimya), Erdoğan Soyuçen (Çocuk Sağlığı), Emine Coşar (Kadın Hast.), Suzan Şaylısoy (Radyoloji), Mehmet Rami Helvacı (Dahiliye), Reyhan Tuncay (Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon), Atakan Özkan (Ortopedi), Görkem Tuncay (Kadın Hast.), Esra Gürlek Olgun (Patoloji), Orhan Özbek (Radyoloji), Ali Erkan Karaca (KBB), Cemil İzgi (Kardiyoloji), Sema Yılmaz (Çocuk Sağlığı), Hayretti Çürüksulu (Biyokimya), Enver Erbilen (Kardiyoloji), Hülya Gürdal (Enfeksiyon Hast. Ve Klinik Mikrobilyoloji).

www.AkisGazetesi.com

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com