DPÜ'de kariyer konferansı

DPÜ'de kariyer konferansı
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde (DPÜ) Sosyal Sorumluluk Projesi Birimi tarafından “Yükselen Kariyer” konferansı verildi.

Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Projesi Başkanı Mustafa Said Kaya, üniversiteden mezun olacak öğrencilerin iş hayatında aranılan eleman olabilmesi için gerekli bilgileri“Yükselen Kariyer” konferansında anlattı.

Mustafa Said Kaya; Kariyerin, kişinin iş hayatı boyunca edindiği deneyimleri, kişinin çalışma yaşamı boyunca bulunduğu mevkileri, yaptığı işleri ve işle ilgili tutumlarını içeren süreç olduğunu belirtti.

Mustafa Said Kaya sözlerine şöyle devam etti: “Kariyerle ilgili kariyer planlama ve kariyer yönetimi olarak iki kavram var: Kariyer Planlama; kişinin kendisini değerlendirerek kariyer beklenti ve hedeflerini oluşturması ve bunlara nasıl ulaşabileceği konusunda aksiyon planları geliştirmesidir. Kariyer Yönetimi; İleride gereksinim duyacağı nitelikli personeli zaman içerisinde yetiştirmesine yönelik faaliyetlerdir.Günümüzde gelişen teknoloji ile iş dünyasındaki uluslararası sınırların kalktığını ve sektörler arasında hizmet sektörünün çok ciddi manada öne geçmektedir."

Mustafa Said Kaya da, “Yöneticiler personel alırken ilk olarak iş sahasını açıyor, iş kolunun gideceği sonuçları belirliyor ve eleman ilanına çıkıyor. Yöneticilerin istediği vasıfları taşımanız gerekiyor. Kariyer seçimi sürecinde kriterler ortaya konulması, bireyin kendini tanıması ve meslekleri tanıması gerekiyor. Kurum, kuruluş ve özel sektör adaylarında; teknik bilgi, iş dünyasına aşinalık, ilişki yönetimi yapabilen, iletişime sahip, çözüm üretebilen, sorumluluk alan, motivasyon sağlayabilen, sonuç odaklı ve farklı kültürlerin olduğu ortamlarda çalışabilecek kişilik özelliklerini arıyor. Dumlupınar Üniversitesi’nde 45 bin öğrenci var. Öğrencilerin mezun olduktan sonra nitelikli iş bulabilmesi için onları sanayicilerimiz ile buluşturuyoruz. Kişisel gelişim üzerine Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Projesi, Kütahya Sanayi ve Ticaret Odası ve Amerikan Kültür Dil Okulu ile beraber çalışıyoruz”dedi.

Mustafa Said Kaya, "Kariyerin 5 basamağı var, birinci basamakta, danışman eşliğinde özgeçmiş oluşturuyor, kriterlere uygun alan seçimi yapıyoruz. İkinci basamakta gelişim desteği, eğitim portalları belirlenerek sektörel eğitim verip özgeçmişleri güncelleyip havuza atıyoruz. Üçüncü basamakta pratik uygulama alanı veriyoruz. Dördüncü basamakta özgeçmişler mülakatlara tabi tutuluyor ve başarı puanlaması yapılıyor. Beşinci basamakta oluşturulanözgeçmişleri Ticaret ve Sanayi odası bünyesindeki 3bin iş adamıyla paylaşıyoruz" ifadelerini kullandı.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com