DPÜ'de kayıp para

DPÜ'de kayıp para
Dumlupınar Üniversitesi'nde (DPÜ) 2 trilyonluk vurgun iddiası ortaya çıktı. DPÜ Rektörü Prof.Dr. Güner Önce ve dönemin bazı vakıf -şirket yöneticilerinin, öğrencilerden alınan sigorta paralarını poliçe üzerinde düşük göstermek suretiyle haksız kazanç sa

Dumlupınar Üniversitesi'nde (DPÜ) 2 trilyonluk vurgun iddiası ortaya çıktı. DPÜ Rektörü Prof.Dr. Güner Önce ve dönemin bazı vakıf -şirket yöneticilerinin, öğrencilerden alınan sigorta paralarını poliçe üzerinde düşük göstermek suretiyle haksız kazanç sağladıkları söyleniyor.

Her dönem ferdi kaza grup sigortası adıyla para toplayan ve %50 hissesi DPÜ öğretim üyeleri ve çalışanlarınca kurulan Yükseköğrenimi Destekleme ve Sosyal Yardım Derneğine ait olan Dumlupınar Sigortacılık ve Aracılık Hizmetleri Ltd.Şti.'nin 2006 yılında 25bin'den fazla öğrenci için düzenlediği poliçelerde, öğrencilerden alınan kişi başı 90'ar TL'nin poliçede 12'şer TL olarak gösterildiği, öğrenci başına yaklaşık 78'er TL olmak üzere toplam 2milyonTL (2 trilyon lira) üzerinde paranın muhasebe defterlerine kaydedilmediği iddia edildi.

REKTÖR VE VAKIF YÖNETİCİLERİ HAKKINDA SORUŞTURMA

ddialar üzerine Dumlupınar Üniversitesi'ne YÖK denetçilerinin geldiğini ifade eden kaynaklar, DPÜ Güçlendirme Vakfına bağlı ilgili şirket defterlerinin inceleme altına alındığını ve 2 trilyonluk kayıp para hakkında bilgisi olabilecek bazı kişilerin ifadesine başvurulduğunu belirtiyor. Kaynaklar, bu paranın rektörlük talimatıyla Vakıf hesaplarına aktarıldığı ancak Vakıf hesaplarında paranın varlığıyla ilgili bir bilginin yer almadığı iddiasıyla soruşturmanın başlatıldığını söylüyor.

“PARA KARŞILIĞI VERİLDİĞİ İDDİA EDİLEN HİZMETLER ZATEN ÜNİVERSİTENİN GÖREVİ”

Alınan 78'er liranın karşılığında öğrencilere internet hizmeti sağlandığı, kayıt sırasında Nutuk Kitabı ve ajanda dağıtıldığı söyleniyor. Diğer üniversitelerde parasız olarak sunulan bu tür hizmetler için bile Dumlupınar Üniversitesi'nin öğrencilerinden para talep etmesinin yanlışlığı vurgulanırken, soruşturmacıların raporlarında “üniversitenin sunduk diye ifade ettiği hizmetlerin çoğunun zaten resmi görevi olduğunun belirtildiği” de ifade ediliyor.

REKTÖRE DAVA YOLU

Harç bedelleriyle birlikte tahsil edilen sigorta paralarının öğrencinin ödediği miktardan çok daha düşük olarak poliçeye yansıtıldığı, öğrencilere bu ödemenin isteğe bağlı olduğuna dair bilgi verilmeyerek, yatırmak zorunda olduğu hissi uyandırıldığı, dolayısıyla öğrenciler üzerinden haksız kazanç elde edildiği belirtiliyor. Bu iddialar üzerine geçtiğimiz günlerde soruşturma yapan denetçilerin yazdığı raporda Rektör Önce ve bazı kişilerin görevden alınmasını talep ettikleri de ifade ediliyor. Denetçilerin yazdığı rapor doğrultusunda, “Memurun Muhakemat Kanunu” gereğince Rektör Güner Önce'nin yargılanabilmesi için YÖK Kurulu'nun onay vermesinin beklendiği vurgulanıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com