DPÜ’lü akademisyenlerin projesine ödül

DPÜ’lü akademisyenlerin projesine ödül
Dumlupınar Üniversitesi öğretim üyelerinin madencilik sektöründeki projesi başarılı bulunarak, 3.lük ödülüne layık görüldü.

Dumlupınar Üniversitesi öğretim üyelerinin madencilik sektöründeki projesi başarılı bulunarak, 3.lük ödülüne layık görüldü.
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Mühendislik Fakültesi Maden Bölümü Öğretim Üyeleri Doç.Dr. Cengiz Karagüzel ile Yrd.Doç.Dr. Oktay Şahbaz ile DPÜ Mühendislik Fakültesi Madencilik Bölümünden mezun Maden Yüksek Mühendisi Gülşah Çobanoğlu’nun, “Madencilik Sektörü” dalında “İnce Taneli Feldspat Atıklarının Jameson Flotasyon Teknolojisiyle Değerlendirilmesi” başlıklı projesi 2011-Dedeman Holding Mehmet Kemal Dedeman Araştırma ve Geliştirme Proje Yarışması’nda üçüncülük ödülüne layık görüldü.
Doç. Dr. Cengiz Karagüzel ile Yrd.Doç.Dr. Oktay Şahbaz, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kemal Dedeman’ın kızı Nazire Dedeman, Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dedemam ile madencilik sektöründen birçok kurum temsilcisi ve öğretim üyesinin yer aldığı İstanbul Dedeman Otel’de yapılan ödül töreninde ödüllerini aldıklarını belirttiler.
Aldıkları ödül ve çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Doç.Dr. Cengiz Karagüzel ile Yrd.Doç.Dr. Oktay Şahbaz, 2011-Dedeman Holding Mehmet Kemal Dedeman Araştırma ve Geliştirme Proje Yarışması’nın tüm üniversitelere ve madencilik sektörüne açık olarak yapıldığını, alınan ödülün aynı zamanda Dumlupınar Üniversitesi’ndeki güzel gelişmeleri gözler önüne sermesi açısından önemli olduğunu, törene katılanlar tarafından Dumlupınar Üniversitesi’ndeki gelişmelerin memnuniyetle karşılandığını ifade ederek, “Bu çalışmalar aynı zamanda Anadolu’da madenciliğe verilen önemi ve gelişmeleri göstermesi açısından da anlamlı” dediler.
Ödüle layık görülen “İnce Taneli Feldspat Atıklarının Jameson Flotasyon Teknolojisiyle Değerlendirilmesi” başlıklı çalışmaları hakkında da bilgi veren Karagüzel ve Şahbaz şunları söylediler:” Madenlerimiz yenilenemeyen yer altı kaynaklarımızdır. Gelişmiş ülkeler bu kaynaklarını azami ölçüde yeni teknoloji cevher zenginleştirme yöntemleri kullanarak minimum atık üreterek ya da atıkları çevresel ve ekonomik nedenlerle değerlendirerek kullanmaktadırlar.
Çalışmamızda teknolojik nedenlerle kazanılmayan feldspat zenginleştirme tesisi atıklarının değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla son 20 yıl içerisinde gelişme gösteren Jameson Flotasyon teknolojisi bu alanda ilk defa kullanılmıştır. Yapılan çalışmalar sonunda, feldspat flotasyon tesisi atıklarından ülkemizin önemli sektörlerinden olan seramik sektörüne uygun özellikte feldspat konsantreleri elde edilmiştir.”
Doç.Dr. Cengiz Karagüzel ve Yrd.Doç.Dr. Oktay Şahbaz, endüstriyel anlamda çalışmanın ve üretmenin dolayısı ile gelişmenin en büyük kaynağının motivasyon olduğuna inandıklarını, motivasyonun ödül veya teşvik ile sağlandığını belirterek, Dedeman Holding’in 2004 yılından bu yana düzenlediği proje yarışmaları ile Türk madenciliğinin kalkınması ve dünya pazarlarında söz sahibi olabilmesi için çaba gösterdiğini ve madencileri motive ettiğini ifade ederek, “Bizi ve çalışma arkadaşlarımızı bu ödülle onurlandıran Mehmet Kemal Dedeman Araştırma ve Geliştirme Proje yarışması madencilik seçici kuruluna, Dedeman Holding yönetim kuruluna, bize bu çalışmayı başarıyla tamamlama imkânı sunan Dumlupınar Üniversitesine ve tüm madencilere teşekkür eder, saygılarımız sunarız” dediler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com