DPÜ'lü öğrenciden su israfını önleyecek icat.

DPÜ'lü öğrenciden su israfını önleyecek icat.
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Mühendislik Fakültesi öğrencileri, 'israf edilen suların geri kazanılması sistemi' geliştirdiler.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Mühendislik Fakültesi öğrencileri, 'israf edilen suların geri kazanılması sistemi' geliştirdiler.
Geliştirilen sistem ile ilgili bilgi veren Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. İsmet Çelik şunları söyledi: “Bilindiği gibi, çevreyi vahşice kirletmekteyiz. Aslında yapabilecek çok şeyimiz var. Mühendisler teknolojik gelişmeleri gerçekleştiren ve insanlık yararına bu gelişmeleri uygulayan kişilerdir. Biz mühendislik eğitimini verirken öğrencilerimize çevre bilincini de en üst seviyede vermeyi amaçlıyoruz. Çevreyi korumak aile fertlerinden başlayarak, toplumun her kademesinde, her mevki ya da makamında olan kişilerin yapması gereken bir şeydir. Çevreye saygı ve çevreyi korumak temel insanlık görevidir. Başta da belirttiğim gibi yapabileceğimiz çok da şey var. Basit ama örneğin ben aracımla yola çıkarken hemen bir çöp poşeti oluştururum ve yolda oluşan bütün atıklarımı onda toplarım. Ama maalesef çevremize baktığımızda vahşice kirlettiğimizi görüyoruz. Bunu eğitimli insanlarımızda ne yazık ki yapıyor. Öğrencilerimizin yaptıkları bu projede de ispatladıkları gibi belli bir çevre bilincine ulaşmış olmaları bizi mutlu ediyor. Böyle çalışmaları yaparken ve yaptıktan sonra anlıyorlar ki çevre için yapılabilecek çok şey var. Bizi sevindiren bu bilince ulaşmalarıdır.”
DPÜ Mühendislik Fakültesi 4. Sınıf öğrencisi Mehmet Demir de, geliştirdikleri sistemle ilgili şu bilgileri verdi: ”Bu çalışmamız ile evlerimizde sıcak su ihtiyacımızı karşılarken, su ısınıncaya kadar boşa akıttığımız, israf ettiğimiz temiz suların geri kazanımını sağladık. Banyo yaparken, lavaboları kullanırken su ısınıncaya kadar bir miktar suyu boşa akıtmaktayız. Aslında bu miktar önemli bir su hacmine karşılık geliyor. Çünkü istatistiksel araştırmalara göre lavabo ya da banyo kullanımında temiz sular en az 20 saniye boşa akıtılmaktadır. Bu da yaklaşık olarak 7-12 litre suyun boşa akıtılması demek. Bu israf, dört kişilik bir aile için günde 60-70 litre temiz suyun boşa akıtılmasına neden oluyor. Ben günlük yaşantımda bu olayı gözlemledim ve çok üzüldüm. Okulumda aldığım çevre bilinci ve öz güvenim ile bu projeye başladım. 4 kişilik bir ailenin aylık boşa akıttığı temiz su ise 2100 litre. Kişi başı ise 525 litre aylık su israfı oluyor demektir. Türkiye’nin nüfusunu 75 milyon kabul edersek aylık olarak toplamda 40.000.000 metreküp yani 40 milyon ton temiz su boşa akıtılmaktadır. Yıllık olarak düşünürsek 400 milyon metreküpün üzerinde temiz suyu boşa akıtmaktayız ki bu hacim yaklaşık olarak Porsuk barajının su hacmine eşittir. Burada açıklayacağımız sistem sayesinde Türkiye olarak en az Porsuk barajının kapasitesi kadar suyun israf edilmesini önleyebiliriz. Geliştirdiğimiz sistem üç yollu bir vana, su deposu ve deponun içinde otomatik çalışan şamandıra sisteminden oluşmaktadır. Gördüğünüz gibi depo hem şebekeye hem de israf edilen suların geldiği sisteme bağlıdır. Depoyu normalde israf edilen temiz su beslemekte, depodaki su miktarı belli seviyenin altına düşerse doğrudan şebekeden gelen su depoyu beslemektedir. Bu sayede herhangi bir su kesintisi olmamaktadır. Depodaki su klozetin rezervuar suyunu beslemektedir. Biz öğrenci ve kiracı olduğumuz için sadece banyoda bu sistemi uyguladık ve bu önemli faydayı yaşayarak gördük ve vicdanen çevre adına bir şeyler yapabildiğimiz için çok mutlu olduk. Her banyo yaptığımızda en az 10 litre suyu boşa akıtıyorduk. Bunu ölçtük. Ama şimdi bu suyu israf etmiyoruz. Lavabo kullanırken de aynı şekilde su israfını önlüyoruz.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com