DPÜ'lü öğrenciler formasyon kararını protesto etti

DPÜ'lü öğrenciler formasyon kararını protesto etti
(YÖK) 5 Nisan günü Fen-Edebiyat fakültelerine yönelik aldığı pedagojik formasyonu kaldırma kararını Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencileri protesto etti.

Yüksek Öğrenim Kurumu'nun, (YÖK) 5 Nisan günü Fen-Edebiyat fakültelerine yönelik aldığı pedagojik formasyonu kaldırma kararını Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencileri protesto etti.
Yaklaşık 300 öğrenci Eski Otogar önünde tolananarak, Zafer Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Öğrenciler cadde boyunca, 'Direne direne kazanacağız' ve 'Öğretmenlik hakkımızı söke söke alırız' şeklinde sloganlar attı. Öğrencilerin pankatlı sloganları yürüşüne bazı vatandaşlar da alkışlarıyla destek verdi.
Zafer Meydanı'na öğrenciler adına basın açıklamasını DPÜ Fen-Edebiyat Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Selem Özkiremit yaptı. Özkiremit, "Fen-Edebiyat öğrencilerinin geleceklerini ellerinden alma girişimini resmiyete dönüştürmüştür. Alınan bu karar ile 200 bin Fen Edebiyat Fakültesi öğrencisinin ve bundan sonra bu fakülteyi kazanacak öğrencilerin artık öğretmen olmak için hiçbir şansı kalmayacaktır. YÖK bu kararı atanamayan öğretmenleri örnek göstererek almış olmasına rağmen, Türkiye'de yaşanan krizin faturası harç zamlarından sonra üniversite öğrencilerine formasyon ile ödetilmeye çalışılıyor. Biz geleceğimize, bin bir zorluklarla kazandığımız üniversitelerde mezun işsizler kervanına daeğil, geleceğimizi garanti altına alacak bir eğitim sistemi ile devam etmek istiyoruz" dedi.
Bu arada, öğrencilerin eylemine Kamu-Sen Kütahya İl Temsilcisi Mehmet Karabekir de destek verdi. Karabekir, "Ülkemizin işsiz gençeler değil, üreten gençeler ihtiyacı var.YÖK, pedagojik formasyonu kaldırma kararını yeniden gözder geçirmelidir" diye konuştu.
Grup, basın açıklamasının ardından bir süre alkışlı oturma eylemi de yaptı. Öğrenciler oturma eylemi sırasında da 'Öğretmenlik hakkımız elimizden alınamaz" şeklinde slogan attılar.
Öğrenciler daha sonra sessiz bir şekilde dağıldı.(ERK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com