DPÜ'ye Yeni Rektör

DPÜ'ye Yeni Rektör
Kütahya Dumlupınar Üniveristesi (DPÜ) Rektörlüğü görevine Prof. Dr. Ahmet Karaaslan'ın atandığı bildirildi.

Kütahya Dumlupınar Üniveristesi (DPÜ) Rektörlüğü görevine Prof. Dr. Ahmet Karaaslan'ın atandığı bildirildi.
Cumhurbaşkanlığının resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, 'Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 130 uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13 üncü maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulunun önerdiği adaylar arasından; Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörlüğüne Prof.Dr. Mustafa Solak'ı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğüne Prof.Dr. Sedat Laçiner'i ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğüne Prof.Dr. Ahmet Karaaslan'ı atamışlardır' denildi.

'HEDEFİM, DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİNİ BİR DÜNYA ÜNİVERSİTESİ YAPMAK'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Dumlupınar Üniveristesi (DPÜ) Rektörülüğü görevine atanan Prof. Dr. Ahmet Karaaslan, hedefinin DPÜ'yü bir dünya üniversitesi yapmak olduğunu söyledi.
İHA'ya açıklamalarda bulunan Karaaslan, 'Üniversitemizi 21. yüzyıla taşıyacak projelerimizi meslektaşlarımızla birlikte hayata geçirecek olmanın heyecanını taşıyoruz' dedi.
Ekip arkadaşlarıyla birlikte hedeflerinin Dumlupınar Üniversitesini bir dünya üniversitesi haline getirmek olduğunu ifade eden Ahmet Karaaslan, 'Her geçen yıl artan ihracatı ve milli geliri ile dünyanın 16. büyük ekonomisi olan ülkemizin ileri teknoloji üreten ve dünya gayri safi hâsılasından yüksek pay alan ülkelerden biri haline gelmesinde üniversitelerimize büyük görevler düşmektedir. Bu idealimizi gerçekleştirme yolundaki çabalarımızı ışığı hiç sönmeyen laboratuvarlarımıza ve çalışma ofislerimize taşıyarak, hayallerimizi süsleyen “Büyük Türkiye Rüyasını” gerçeğe dönüştürecğiz.Bu yürüyüşte, insan haklarına saygı, hukukun üstünlüğü ve demokratik prensipler yolumuzu aydınlatan birer meşale ve asla vazgeçmeyeceğimiz temel değerlerimiz olacaktır' diye konuştu.


PROF. DR. AHMET KARAASLAN KİMDİR?
'1953 yılında Kütahya'da doğdu. 1976 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi İktisat-Maliye bölümünden mezun oldu. 1977–78 yıllarında Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde Müfettiş Yardımcısı olarak çalıştı. 1978'de Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde akademik çalışmalarına başladı. 1982 yılında İktisat Doktoru, 1986 yılında Yardımcı Doçent oldu. Aynı yıl Polis Akademisi'ne öğretim üyesi olarak atandı. 1998 yılında Dumlupınar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ne Profesör olarak atandı. Bütçe ve Mali Planlama, Mali İktisat konularında makaleler yazdı. Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi Kurucu Editörlüğü'nü yaptı.
Değişik kuruluşlarda “Küresel Gelişmeler, Bilgi Ekonomisi, Türkiye Ekonomisinin Geleceği ve Güncel Eğitim Sorunları” ana başlıkları altında toplanabilecek konularda konferanslar verdi. Değişik meslek kuruluşlarına KİT'lerin özelleştirilmesi, kamu yatırımlarının geleceği ve kamu borçlanmasının genel ekonomik dengelere etkisini konu alan raporlar hazırladı. Halen Dumlupınar Üniversitesi Senatosu, İİBF Yönetim Kurulu, Bilimsel Araştırma Fonu Üyesi, DPÜ İİBF Maliye Bölüm Başkanı ve DPÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü olarak görev yapmaktadır. Fransızca bilmektedir. Evli ve beş çocuk babasıdır.'


KARAASLAN'IN AKADEMİK VE İDARİ DENEYİM
Karaaslan'ın akademik ve idari deneyimi şöyle: 'Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü Müfettiş Yardımcılığı (1977-1978), Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü, Dumlupınar Üniversitesi İİBF Maliye Bölüm Başkanlığı, Dumlupınar Üniversitesi İİBF Yönetim Kurulu Üyeliği, Dumlupınar Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yönetim Kurulu Üyeliği, Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Yönetim Kurulu Üyeliği, Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi Kurucu Editörlüğü, Yeminli Mali Müşavirler Odası Üyeliği ve çeşitli akademik dergilerde hakemlikler.'
Ahmet Karaaslan, Kütahya'daki rektör adayını belirleme seçimlerinde en çok oyu alan aday adayıydı. Prof. Dr. Ahmet Karaaslan 95 oy, Prof. Dr. Yunus Erdoğan 54 oy, Prof. Dr. Göktay Ediz 39, Prof. Dr. Cem Şensöğüt 30 oy, Prof. Dr. Seydi karakuş 27 oy, Prof. Dr. Bahri Öteyaka 20 oy, Prof. Dr. Mecit Eş 19 oy ve Prof. Dr. Hüseyin Mısırdalı 2 oy almıştı.
YÖK Cumhurbaşkanına birinci sırada Yunus Erdoğan, ikinci sırada Ahmet Karaaslan ve üçüncü sırada da Göktay Ediz'i sunmuştu. Cumhurbaşkanı Gül, en çok oyu olmasına rağmen YÖK'ün ikinci sıraya çektiği Ahmet Karaaslan'ı DPÜ'ye rektör olarak atadı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com