DPÜ'yü protesto ettiler!..

DPÜ'yü protesto ettiler!..
Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) öğrencilerinden oluşan grup DPÜ yönetimi tarafından Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS) nedeniyle kendilerinden alınan ücretleri dün Sevgi Yolunda protesto etti. Sınav notlarını ve kayıt işlemlerini parasız yapmak istediklerini d

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) öğrencilerinden oluşan grup DPÜ yönetimi tarafından Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS) nedeniyle kendilerinden alınan ücretleri dün Sevgi Yolunda protesto etti. Sınav notlarını ve kayıt işlemlerini parasız yapmak istediklerini dile getiren öğrenciler, parasız eğitimin demokratik bir hak olduğunu savundular. DPÜ yönetimi daha önce de öğrencilerden haksız yere ferdi kaza sigorası, kırtasiye parası gibi kayıt sırasında para tahsil ettiği için eleştirilere konu olmuştu. Bu durum YÖK soruşturmacıları tarafından yapılan inceleme sonucunda da belgelenmişti. DPÜ yönetimi ise topladığı paralarla Nutuk Kitabı bastırıp öğrencilere kitap dağıttığını iddia etmişti.
Cumhuriyet Caddesi'nde toplanan DPÜ'lü bir grup öğrenci Dumlupınar Üniversitesi yönetimi tarafından Öğrenci Bilgi Sistemi nedeniyle bir dönemde alınan 32 TL'nin haksız kazanç olduğunu sloganlar eşliğinde dile getirerek, prasız eğitim istediklerini ifade ettiler.
Sevgi Yolu diye bilinen Cumhuriyet Caddesinde topalan DPÜ'lü öğrenciler, önce slogan attılar. Ellerindeki dövizlerde 'Bozuk okul sistemi, parasız eğitim istiyoruz, düşünce para üzerine, eğitim haktır satılamaz' şeklinde sloganlar atan öğrenciler daha sonra basın açıklaması gerçekleştirdiler.
Ellerindeki dövizlerle Cumhuriyet Caddesi'ndeki Küçük Park önünde toplanan grup, Rektörlük ve belediye aleyhinde slogan attı.
Burada yapılan açıklamada, ''kitap, sigorta ve SMS bedeli'' adı altında paralar alınmasıyla öğrencilerin mağdur edildiği savunuldu.
Her dönem için 32 lira ödemeyi kabul etmeyen öğrencilerin saatlerce kayıt kuyruklarında bekletildiği öne sürülen açıklamada, şöyle denildi:
''Sözde Öğrenci Bilgi Sistemi olan okulun bozuk sistemi, sınav tarihlerini, sınav sonuçlarını, sınav yerlerini dönemlik 32 lirayı yatıran öğrencilere duyuracağını iddia ediyor. Lakin bizler sınav yerlerimizi Öğrenci İşlerine 50 kuruş ödeyerek temin ediyoruz. Yaklaşık 40 bin müşterinin bulunduğu bu ticarethanede sınav yerlerini öğrenmek isteyenlerin yarısının bu ücreti ödeyerek maliyeti sadece 0.02 kuruş olan küçük kağıt parçasını aldığını düşünürsek, yılda 40 bin lira ediyor. Unutulan bir şey var. Biz buraya okumaya geldik, birilerinin cebini doldurmaya değil. Alınan kitap paralarıyla da mağdur ediliyoruz.''
Grup, açıklamanın ardından caddede yürüyüşe geçerek, Rektörlük aleyhine slogan atıp Zafer Meydanı'ndaki belediye binasının önünde toplandı.
Çevik Kuvvet ekipleri, grubun belediye binasına yürüme ihtimaline karşı tek sıra dizilip kalkan oluşturarak, güvenlik önlemi aldı.
Toplu ulaşımın sağlandığı özel halk otobüslerinde yürütülen ''ikili sistem'' nedeniyle Belediye Başkanı Mustafa İça'yı alkış ve ıslıklarla protesto eden grup, açıklamanın ardından dağıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com