Drogba bir kahraman!

Drogba bir kahraman!
Futbolda zirveyi tadan 35 yaşındaki golcü Fildişi Sahilleri’nde ise iç savaşı bitiren bir halk kahramanı...
Drogba’nın ülkesi Fildişi Sahilleri'nde 2002 yılında kanlı bir iç savaş başladı. Kuzeyde Müslümanların çoğunlukta olduğu “Yeni Güçler” ile Hıristiyanların çoğunlukta olduğu Güney bölgesindeki sosyalist ve milliyetçi Halk Cephesi arasında meydana gelen iç savaşta yüz binlerce insanın öldüğü ve sakat kaldığı bir çatışma yaşandı. Ülke bağımsızlığını kazandığı 1960 yılından beri en karanlık günlerini yaşıyordu... Katliam ve tecavüzler gün geçtikçe artarken ülkede yaşanan ilaç sıkıntısı nedeniyle içsavaştan daha tehlikeli olan salgın hastalıklar baş göstermeye başlamıştı.
 
FUTBOLU DEĞİL SAVAŞI KONUŞTU
 
Her geçen gün karanlığa doğru ilerleyen ülkede 2006 yılında ortaya bir kahraman çıktı. Fildişi Sahilleri Milli Takımı ilk kez Dünya Kupası'na katılmaya hak kazanmıştı... Didier Drogba Almanya'nın yolunu açan maç sonrası soyunma odasında eline ulusal televizyonun mikrofonunu aldı ve canlı yayına bağlanmak istedi. Müslüman'ı, Hristiyan'ı tüm Fildişi Sahilleri halkı televizyona kilitlenmişti. Herkes Drogba'dan 'Dünya Kupası'nda başarı' sözü vermesini beklerken futboldan hiç konuşmadı veuzatmadan iç savaştan söz etti.
 
“HEPİMİZ KARDEŞİZ, BARIŞALIM”
 
Drogba diz çöktü ve şunları söyledi: "Hepimiz kardeşiz. Birlikte yaşayabiliriz ve 1 kişinin daha ölmesine tahammülümüz yok." 

Takım arkadaşlarını da organize ederek ülkesine döndü Drogba ve havaalanında üstü açık bir otobüsle şehir turu yapmaya karar verdi. Meydanlarda milyonlarca kişi Drogba ve arkadaşlarını görmek için yarışa girerken günler önce birbirilerini öldürmek isteyenler kol kola yürüyordu. Drogba’nın bu girişi ile iç savaşa uzun bir süre ara verilmiş oldu…   (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com