DSİ'den 4 bin 500 çiftçi ailesini sevindiren çalışma

DSİ'den 4 bin 500 çiftçi ailesini sevindiren çalışma
Devlet Su İşleri (DSİ) Kütahya Bölge Müdürlüğü tarafından Simav Çayı'nda başlatılan temizlik çalışması geçimini tarımdan sağlayan 4 bin 500 çiftçi ailesini sevindirdi.

Simav Çayının en son 15 yıl önce temizlendiğine vurgu yapan Başkan Bütüner, "Uzun süredir temizlenmeyen Simav Çayı'nın aşırı yağışlarda taşkınlara yol açması yüzünden bölgede ekim yapan binlerce çiftçi ailesi perişan oluyordu. Şimdi Simav Çayında DSİ Kütahya Bölge müdürlüğü tarafından 3 iş makinesiyle başlatılan temizlik çalışması çiftçinin yüreğine su serpti. Hububat ekimi için çiftçi tarlaya indi” dedi.

Simav Çayı'nın verimli topraklarıyla ünlü Simav Ovasının tam ortasından geçtiğini ve uzunluğunun 20 kilometreyi bulduğunu ifade eden Başkan Bütüner, temizlik çalışmasının Gümüşsu beldesinin Boğazköy Mahallesinden başladığını ve 30 günlük süreçte ekiplerin kanalın 5 kilometrelik sağlı sollu kısımlarındaki çamurlu bölümü dışarıya attığını kaydetti.

Taşkınlar yüzünden bölge çiftçisinin 15 yıldan bu yana araziye ilkbahar döneminde ekilen mısır, fasulye ve ayçiçeği dışında bir mahsul ekemediğine dikkat çeken Başkan Bütüner, “Simav Çayında temizlik çalışması çiftçinin 15 yıldan bu yana arazisine sonbahar döneminde buğday ekimi gerçekleştirmesine neden oldu. Çiftçi tarlasını münavebeye bırakmıyordu. Şimdi hububat ekimi gerçekleştirdiği için çok memnun. DSİ Bölge Müdürlüğü yetkililerine teşekkür ediyor” diye konuştu.

Simav’a bağlı Gölköy halkından İsmail Çetintürk, “Her yıl gerçekleşen sel taşkınları yüzünden tarlama mısır fasulye ve ayçiçeğinden başka mahsul ekemiyordum. Simav Çayının temizlenmesi ile bu yıl taşkın olacağını sanmıyoruz. Tarlama buğday ektim. Vesile olanlara teşekkür ederim” şiklinde konuştu.

Mehmet kilci, “Taşkınlar yüzünden buğday ekemediğimiz için ekmeği dışarıdan almak zorunda kalıyorduk. Şimdi tarlama buğday ekiyorum” dedi. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com