DSP Genel Başkanı Türker'den ziyaret

DSP Genel Başkanı Türker'den ziyaret
Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, ''Türkiye'de son 3 ayda dolardaki artış yüzünden yüzde 30 devalüasyon oldu, bundan kimsenin haberi olmadı'' dedi.

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, ''Türkiye'de son 3 ayda dolardaki artış yüzünden yüzde 30 devalüasyon oldu, bundan kimsenin haberi olmadı'' dedi.
Türker, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunda, DPÜ Sigortacılık ve Risk Yönetimi Kulübünce düzenlenen ''Türkiye Ekonomisi ve Beklentiler'' konulu konferansta yaptığı konuşmada, 30 Ekim 2011 tarihli Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında, 2012 yılında Türkiye'de uygulanacak ekonomik programla ilgili Kalkınma Bakanlığının raporuna yer verildiğini hatırlattı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın rahatsızlığını hatırlatan ve ''geçmiş olsun'' dileklerini ileten Türker, şöyle devam etti:
''Bu raporu okursanız ne gazeteler ne de siyasiler sizi aldatamaz. Sayın Başbakan, (Milli gelirimiz 11 bin dolar oldu) diyor. Resmi Gazete'de gerçek rakam öyle değil. Resmi Gazete, 'bu yılki milli gelir 5 bin 72 dolardır' diyor. Demek ki milli gelir fazla artmamış. Peki, 11 bin dolar nereden geliyor- Bu, cari fiyatlarla yapılan değerlendirmedir. Dolara göre değerlendirirseniz milli gelir daha da düşüyor. Türkiye'de son 3 ayda dolardaki artış yüzünden yüzde 30 devalüasyon oldu, bundan kimsenin haberi olmadı.''
Türker, bundan yaklaşık 10 yıl önce dönemin Başbakanı Bülent Ecevit'in hastanede olduğunu, bir hafta Bakanlar Kurulu toplantısına katılamadığını ve rating şirketlerinin Türkiye'nin notunu düşürdüğünü belirtti.
Ecevit'in, dönemin ABD Başkan Yardımcısına, Irak'a girmelerine yardım etmeyeceğini, bombalayacakları insanların din kardeşi olduğunu ve bundan incineceklerini söylediğini bildiren Türker, ''Şimdi de durum aynı. Ya Türkiye'ye görev verildi, Suriye'ye gireceğiz ya da Türkiye değişecek. Başbakanımızın durumu hakkında her gün bir rapor yayınlanmalı'' diye konuştu.

-Rusya, ABD, Çin ve Fransa'daki seçimler-

Türker, Suriye'deki olayların Rusya ile bağlantısı olduğunu iddia ederek, gelecek yıl Rusya, ABD, Çin ve Fransa'da yapılacak devlet başkanlığı ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin çok önemli olduğunu dile getirdi.
Rusya'da yapılan seçimleri yüzde 50 oranında kazanan Başbakan Vladimir Putin'in, Cumhurbaşkanı Dimitri Medvedev ile yeniden yer değiştirmesinin beklendiğini ifade eden Türker, şöyle konuştu:
''Rusya'daki yer değiştirmeyle ilgili dünyada gündem oluşturulmaya çalışılıyor. Suriye, Rusya, Çin ve İran tarafından korunuyor. Suriye yönetimi indirilirse, özellikle İran'ı düşürebilmek için bölgedeki Şii etkinliği azalacak. Dünya ticaretinde ABD'yi tehdit eden Çin'in para biriminin 2015'ten itibaren dünyada kullanılan resmi para birimlerinden biri olma ihtimali var. Esas bizi etkileyecek, Fransa'daki seçim. Avrupa Birliği (AB) üyesi olmasa da Türkiye'yi şu anda Avrupa gündemi ilgilendiriyor. Avrupa'da ilk kez Hitler'in düşünceleri uygulanabilir hale geldi ve bir Avrupa devleti kurmak istiyorlar. Almanya'nın kurmayı planladığı oluşumu, Fransa'daki cumhurbaşkanı değişikliği etkileyecek. AB altındaki görevliler komiserlikti. Şimdi ilk defa hükümet kurma kararı aldılar. İş bireysel komiserlikten çıkıyor ve hükümet kurmaya doğru gidiyor. İkinci önemli adımı atıyorlar ve oy birliği yerine oy çokluğuyla karar alma mekanizması getiriyorlar. Bütün bunlar Türkiye'yi çok etkileyecek. Çünkü dünya, uluslararası camia diye bir kavrama doğru ilerliyor. O nedenle bizim ne konuşursak konuşalım, uluslararası camia neyi dayatıyorsa onu takip etmeliyiz.''
Türker, Resmi Gazete'de yayımlanan Kalkınma Bakanlığı raporunda Türkiye'de eğitim kalitesinin düşük olduğundan bahsedildiğine işaret ederek, eğitim kalitesi düşük olan bir toplumun kalkınmasının zor olduğunu ve eğitime her bakımdan önem verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com