DTK: barış için askeri operasyonlar bitirilsin

DTK: barış için askeri operasyonlar bitirilsin
Diyarbakır'da dün başlayan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) toplantısı bugün sona erdi.

Bugün açıklanan sonuç bildirgesinde, Türkiye ve İran'ın Kandil'e yönelik operasyonları kınanarak, farklı kimlik ve inanç gruplarının tanınması talebinde bulunuldu. 1915 yılında yapılanların "soykırım" olarak adlandırıldığı sonuç bildirgesinde, Kürdistan Genel Konferansı'nın yakın bir gelecekte her şart ve koşulda yapılabilmesi için bir komisyon kurulmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

Diyarbakır Green Park Otel'de dün başlayan ve bugün sona eren, "Türkiye'de Kürdistan Konferansı, Kürtler arası birlik ve tüm halklar ile yaşama, yapılması düşünülen Yeni Anayasa'dan Kürtler'in beklenti ve talepleri, Kürdistan Genel Konferansı'na yönelik görüş ve öneriler" başlıklı DTK toplantısı bugün akşam saatlerinde sona erdi.

"BARIŞ İÇİN ASKERİ VE SİYASİ OPERASYONLAR DURSUN"

Barış ortamının sağlanması için önlemlerin alınması gerektiğini savunan Dağtekin, Abdullah Öcalan ile yapılan müzakerelere kaldığı yerden devam edilmesi gerektiğini belirterek, "Hükümeti barış ortamın sağlanması için gerekli tüm çabaları ve önlemleri almaya çağırır. Silahların susması için, PKK Lideri Abdullah Öcalan ve farklı dinamikler ile başlatılmış olan görüşme ve müzakerelere, Kürt halkının özgür iradesiyle seçilmiş ve Kürtler adına siyaset yapan tüm kesimlerin dahil edilerek kesildiği yerden şeffaf bir biçimde devam edilmesini arzu eder. Konferansımız tüm askeri ve siyasi operasyonların derhal durdurulmasını, çözüm zemininin oluşması için en önemli koşullardan biri olarak görür. Tüm taraflara çatışmasızlık ortamının sağlanması için özveride bulunması çağrısında bulunur. Sağlanacak bu barış ortamının demokratik, özgürlükçü, çoğulcu ve eşitlikçi bir Anayasanın yapılabilmesinin zeminini kolaylaştıracağına inanır" şeklinde konuştu.
Green Park Otel'de dün başlayan, DTK'nın "Türkiye'de Kürdistan Konferansı" başlıklı toplantısına, DTK Genel Başkanı Ahmet Türk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, KADEP Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi, HAK-PAR Genel Başkanı Bayram Bozyel'in de aralarında bulunduğu; Türkiye ve Avrupa'nın çeşitli kentlerinde yaşayan farklı ırk ve dine mensup 180 kanaat önderi katıldı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com