Duayen kaptan pilotlara vefa (VİDEO)

Duayen kaptan pilotlara vefa (VİDEO)
Türkiye Pilotlar Vakfı(PİLVAK) ve Türkiye Hava Pilotlar Derneği (TALPA), pilotluk mesleğinden emekli 50 duayen kaptan pilot için özel bir gece düzenledi.

PİLVAK ve TALPA'ya bağlı halen görevde olan pilotlar emekliye ayrılan çoğu Hava Harp Okulu kökenli hocalarını bir araya getirerek bir ilke imza attılar. Courtyard by Marriott Otel'de dün akşam yapılan geceye yıllar önce emekli olan 50 kaptan pilot ve aileleri, gazeteci yazar Güneri Civaoğlu, Yeşilçam'ın unutulmaz oyuncularından Göksel Arsoy ve özel havayolu şirketlerinde görevli pilotlar katıldı.

GÖKSEL ARSOY'UN KONUŞMASI HERKESİ DUYGULANDIRDI

Geceye katılan sinema ve tiyatro oyuncusu Göksel Arsoy'a PİLVAK Başkanı Erhan Çakmak tarafından "Onur Ödülü" verildi. Ödülünü alan 75 yaşındaki ünlü oyuncu Göksel Arsoy yaptığı konuşmada başrolünü oynadığı 1963 yapımlı "Şafak Bekçileri" adlı sinema filminin çekimlerini anlatınca duygusal anlar yaşandı. Sinemaya girdikten sonra içinde bitmeyen büyük bir tayyarecilik aşkı olduğunu söyleyen Arsoy, filmin Sansür Kurulu'ndan geçerek vizyona girmesiyle Hava Harp Okuluna başvuruların 10 kat arttığını ifade etti.

Arsoy sözlerini şöyle sürdürdü; 'Bu filmin çekimleri hiç kolay olmadı. Kendi paramla kendim yapımcı olarak ve başrolünü oynamak için o tarihte hava komutanı olan İrfan Tansel'i ziyaret ettiğimde planımı anlattım ve çok mutlu oldu. Kendisi 'senin için her şey yapılacaktır' dedi ve Eskişehir 1. Hava Üs Komutanı Tuğgeneral Muhsin Batur'a emir verdi. 4 ay sonra gece gündüz büyük bir ekip olarak çalıştık. Tayyarecilerle beraber olduk. Onların ağzından hikayeler dinledik ve 4 ayda bu senaryoyu yazdık.

Eskişehir'e gittik ve bize orada çok güzel ev sahipliği yapıldı. 28 gün çekim yaptık ve İstanbul'a döndük geri kalanı da burada çektik. Filmi Ankara'ya Sansür Kurulu'na getirdiğimde sansür heyeti filmi reddetti. Filmin reddedilme sebebi filmdeki Üstteğmen pilotun kızlarla öpüşmesi gösterildi. Derhal İstanbul?a döndüm Hava Kuvvetleri Komutanı'nın yanına giderek durumu bildirdim. Ve onun talimatıyla film sansürden geçti. O güne kadar Hava harp okuluna üç yüz kişi müracat ederken, filmden sonra 7000 kişi müracat etti. Bu filmden sonra havacılar Kızılay?da başka türlü yürüdüler. Bu filmin hasılatına o yıl hiçbir film erişemedi. Bu mesajı olan bir filmdi. "

'PİLVAK'IN BÖYLE BİR GELENEĞİ BAŞLATMASI VEFALI BİR DAVRANIŞ OLDU

Davetliler arasında bulunan Güneri Civaoğlu gazetecilere yaptığı açıklamada pilotluk mesleğinin çok değerli olduğunu, emekli pilotlar için PİLVAK'ın böyle bir girişimi ve geleneği başlatmasının vefalı bir davranış olduğunu söyledi. THY'nin Hava Harp Okulu kökenli emekli pilotlarından kaptan pilot Cemal Acar da genç pilotlar tarafından düzenlenen gecenin kendilerine moral olduğunu belirtti.

43 yıl uçtuktan sonra 2008'de emekli olduğunu ifade eden emekli kaptan pilot Acar, "Böyle bir geceyi biz emekli pilotlara hazırladıkları için kendilerine çok çok teşekkür ediyoruz. Eski arkadaşlarımızı gördük. Beraber senelerce uçtuğumuz ancak senelerce görüşemediğimiz arkadaşlarımızla bir araya gelmek muhteşem bir duygu. Bizi çok mutlu ettiler" şeklinde konuştu

Gecede Emekli ve yeni pilotlar aynı anda Hava Harp Okulu marşını söyleyerek coştular. Gecenin sonunda ise davetliler aile fotoğrafı çektirdiler. (SNBRK)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com