"Düğün yemeklerinizi belgeli usta aşçılara yaptırın"

"Düğün yemeklerinizi belgeli usta aşçılara yaptırın"
Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı Abdullah Karakuş, düğün yemeklerinin belgeli usta aşçılar tarafından yapılması gerektiğini vurguladı.

Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı Abdullah Karakuş, düğün yemeklerinin belgeli usta aşçılar tarafından yapılması gerektiğini vurguladı.
Yaz ayı ile birlikte sokak aralarında yapılan düğünlerde ikram edilen yemeklerin içerisinde bulunan tavuk etinden dolayı zehirlenmelerin meydana gelmesinin altında, yemekleri pişirenlerin aşçılık belgesi olmayan ve pişirme tekniğini bilmeyen kişilerinin olduğu belirtildi.
Düğünlerde ve toplu yemeklerde meydana gelen gıda zehirlenmelerinin en çok yemeklerin içerine katılan tavuk etlerinden kaynaklandığını belirten Lokantacılar Odası Başkanı Abdullah Karakuş, zehirlenmenin ana nedeninin donmuş tavuk etinin çözüldükten sonra bekletilmesiyle bakteri üretmesinden kaynaklandığını söyledi.
Tavuk etlerinin dondurulmadan derin dondurucu buzdolaplarında veya soğutma dolaplarında saklanmasını da öneren Karakuş, 'Düğün sahipleri mümkünse hangi işyerinden aldı ise o işyerine yemek hangi gün pişirilecek ise tavuk etlerini düğün sabahı alınarak bekletilmeden pişirilmeli. Havalar aşırı sıcak.
Sıcak havada pişmişte olsa tavuk eti bekletilmemeli. Bekleyen tavuk eti bakteri ürettiğinden zehirlenmelere hatta ölümlere yol açar' dedi.
Toplu yemeklerde misafirlere ikram edilecek yemeklerin rastgele kişilere değil de ustalık belgesi olan, bu işin eğitimi almış aşçılara pişirtilmesinin çok önemli olduğunu da söyleyen Karakuş, ehliyetli kişilerin yemeklerin ve yemeklerin içine konulan özellikle beyaz etlerin hangi şartlarda muhafaza edileceğini bildikleri için zehirlenme olaylarının meydana gelmesinin de mümkün olmayacağını da sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com