“Düğünlerde örgüte para toplanıyor”

“Düğünlerde örgüte para toplanıyor”
Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu yargılanan PKK’nın İran’daki kolu olan PJAK’lı Türk terörist Ahmet Güreş, bölücü örgütün gelir kaynaklarını açıkladı.

İfadesinde terör örgütünün gelir kaynakları arasında düğünlerin de olduğunu iddia eden Güreş şunları söyledi:

"1994 yılında örgüt için Avrupa’nın bir çok ülkesinde para toplanıyordu. Örgüt dönerci, manav, restoran, tekstil gibi iş alanlarında başkasının adına iş yeri açarak buraların işletmesi yurtsever olarak tabir edilen Kürt kökenli vatandaşlara veriyordu. Bu iş yerlerinden elde edilen gelir örgütün kasasına gidiyordu. Avrupa ülkeleri buna ses çıkarmıyordu. Ayrıca düğünlerde ortada büyük bir bez dolaştırılıyordu. Bu bezin içerisine herkes belirli bir miktar para atıyordu. Atmayanlara kötü gözle bakılıyordu. Ayrıca Avrupa’da faaliyet gösteren derneklerin kullandıkları elektrik, su, kira, gaz gibi sarfiyatları bulundukları ülke tarafından karşılanıyordu. Ben Fransa’nın Alsesloren bölgesinin maliyecisiydim. Düğünlerde toplanan paralar hariç diğer tüm elde edilen gelir ERNK makbuzları karşılığında toplanırdı. Bu toplanan paralar 2-3 ayda bir o zaman Şam’da bulunan Abdullah Öcalan’a bildirilirdi. Abdullah Öcalan’ın Avrupa’daki kasası Mardinli ’Hen Bije’ koddu. Abdullah Öcalan’dan habersiz kimseye para verilmezdi."

İtirafları ile dikkat çeken ve Erzurum'da 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlamasıyla 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istemi ile tutuklu yargılanan PKK'nın İran'daki kolu olan PJAK'lı Türk terörist Ahmet Güreş, "2002 yılında Xınere kampına hava saldırısı oldu. Ancak kampları vurmadılar. Bize hava saldırısı olacağı, 2 gün önceden haberi geliyordu. Biz sığınaklara giriyorduk. Hava saldırılarıyla ilgili olarak örgütün yönetim kadrosu 1-2 gün önceden haber aldıklarını, haberleri Türk devleti içerisindeki ajan ve istihbaratlarından aldıklarını söylerlerdi. Söyledikleri gibi, haber alıp örgüt tarafından tedbir alındıktan sonra hava saldırıları gerçekleştiriliyordu" dedi. 

Ahmet Güreş (41), bunları Ağrı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde 25 Mayıs 2012 günü verdiği ifadesinde söyledi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com