Dul ve yetimler kapsamdışında kaldı

Dul ve yetimler kapsamdışında kaldı
Emekliler 100 bin dolayındaki dul ve yetimin kapsamdışında kalmasına tepki gösterdi.

Dul ve yetime yapılan haksızlık Meclis'te düzeltilsin

2000 öncesi işçi emeklilerinin intibakı ile ilgili yasa tasarısında 100 bin dolayındaki dul ve yetimin kapsam dışında kalması tepkiye neden oldu. İlk tasarıda 2000 öncesi SSK emeklilerinin Ocak 2000'den sonra ölmesi halinde dul ve yetimlerinin de intibak zammından yararlanması öngörülürken son tasarıda bu hükmün çıkarılması mağduriyete yol açtı.

Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, intibak ilgili tasarıda, belli bir grup dul ve yetime yapılan haksızlığı düzelttirmek istediklerini söyledi. Kazım Ergün, " Belli bir haksızlığı tespit ettik. Bir kısım dul ve yetimi kapsam dışı bırakmak vicdanları sızlatır. Bu konu Meclis komisyonlarında görüşülürken Çalışma Bakanı ve diğer milletvekilleriyle müzakere edip tartışacağız " dedi.

100 bin yetim ve dul mağdur olur

Emekliler Derneği Hukuk Müşaviri Cafer Tufan Yazıcıoğlu da " Bu haksızlık mutlaka Meclis'te düzeltilmelidir. Bu durumda olan dul ve yetim sayısı 100 bini geçer " diye konuştu. Yazıcıoğlu şunları söyledi:

"Aslında intibak yasasında bu konunun yanı sıra esasa ilişkin itirazlarımız da var. Yasa aslında ilave bir zam içeriyor, gerçek anlamda bir intibak sağlamıyor. Gerçek anlamda bir intikabın yapılabilmesi için tek bir gösterge tablosu ile derece ve kademeye göre tespit yapılması gerekir."

Süleyman Çelebi'de tepki gösterdi

CHP İstanbul Milletvekili ve DİSK eski Genel Başkanı Süleyman Çelebi de intibak yasasının dul ve yetimlerin yanı sıra düşük prim gün süresi olanları da kapsam dışı bırakmasına dikkat çekti. (ANE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com