'Duman'ı tüfekle öldürdüler

'Duman'ı tüfekle öldürdüler
Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde halkın sık sık gördüğü, Kızılin Mağarası'nı yuva edinen, bölge halkının 'Duman' ismini koyduğu Akdeniz Foku, canice öldürüldü.

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde Aydap mevkiinde karaya vuran Duman'ı gören bölge halkı gözlerine inanamadı. Sarp kayalıklardan denize inen vatandaşlar Duman'ın öldürüldüğünü görünce şok oldu.

KAFASINA DOMDOM KURŞUNU SIKMIŞLAR

Nesli tükenmek üzere olan ve koruma altındaki Akdeniz Fokunun öldüğü haberini alınca bölgeye gelen Su ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı olan deniz biyologu Mustafa Akkoca, dalganın etkisiyle karadan yaklaşık 15 metre ileride bulunan Duman'ın cesedini öğrencileri yardımıyla karaya çıkarttı. Duman'ın cesedi üzerinde inceleme yapan Akkoca, gördükleri karşısında dehşete düştü. Duman'ın kafasında 9 adet delik gören Akkoca, Duman'a yakın mesafeden tüfekle ateş edildiğini söyledi. Akdeniz Foklarının günde yaklaşık 1.5 ile 3 kilo arasında balık tükettiğini, bu balıkları zaman zaman balıkçı ağlarından aldığını belirten Akkoca, "Denizle ilgisi olan, dalış yapan veya balık avlayan her Gazipaşalı bu foka mutlaka bir gün rastlamıştır. Gördüğünüz gibi fokun başının üst kısmında 9 adet delik bulunuyor. Büyük bir olasılıkla yakın mesafeden kafasına tüfekle ateş edilmiş. Fokların derileri kalın olur. Normal bir saçma bu deriye delemez. Tahminlerime göre dokuzlu denen domdom kurşunu ile foka tepeden ateş etmişler. Fokun boyu 2 metreyi aşkın, kilosu da 150 kilonun üzerinde. Nesli tükenmek üzere olan, koruma altındaki bu foka hangi cani böyle bir şey yapabilir bilmiyorum? Bunu yapan kişiye insan demek gelmiyor içimden. Bölgedeki tek Akdeniz fokunu canice öldürmüşler. Bu konu ile ilgilenen kurum ve kuruluşlarla irtibata geçtim. Bunlardan bazıları önümüzdeki günlerde ilçeye gelerek ölen fokun cesedi üzerinde inceleme yapacaklar" dedi.

ADINI "DUMAN " KOYDUK

Aydap mevkiinde ikamet eden Onur Özkaya ise foku öldüren canilere ateş püskürdü. Denize dalma hobisi olduğunu ve bölgede sık sık daldığını söyleyen Özkaya, "Sabahları bu foku denizde yüzerken veya beslenirken görürdük. Bu bölgedeki herkes bu foku çok iyi bilir. Çok uysal bir foktu, kesinlikle bizlere saldırmazdı. Zaman zaman daldığımızda kendisini beslerdik. Bir arkadaşımız gibi olmuştu. Kendisine "Duman" ismini biz koyduk. Bunu yapan kişi insan olamaz. Nasıl bir zihniyet böyle bir canlıya kıyabilir anlayamıyorum. Çok üzgünüm. Ne diyeceğimi bilemiyorum" dedi.

Olay bölge halkı tarafından jandarmaya bildirildi. (MRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com