Dumlupınar Şehitliği Ziyaretçi Bekliyor

Dumlupınar Şehitliği Ziyaretçi Bekliyor
Kütahya'nın Dumlupınar İlçesinde Başkomutanlık Meydan Savaşı'nda Şehit Olan Türk Askerleri Anısına Yaptırılan Kütahya Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Şehitliği Dumlupınar Meydan Muharebesinin 87. yıldönümünde ilgi bekliyor.

Kütahya'nın Dumlupınar İlçesinde Başkomutanlık Meydan Savaşı'nda Şehit Olan Türk Askerleri Anısına Yaptırılan Kütahya Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Şehitliği Dumlupınar Meydan Muharebesinin 87. yıldönümünde ilgi bekliyor.

1992 yılında Kültür Bakanlığı tarafından ilçede yaptırılan Dumlupınar Şehitliği'ne diğer şehitlikler kadar ilgi gösterilmediğini söyleyen Dumlupınar Kaymakamı Mehmet Nuri Çetin, “Şehitliğin daha çok ilgi görmesi ve ziyaretçi çekmesi için tarih bilincinin yerleşmesi gerektiğini ifade etti. Kaymakam Çetin, 'Bizde gençliğimize tarih bilincini ancak bu yollarla verebiliriz. Tanıtım, okulların öğrencileri buraya göndermesiyle olabilir. Türkiye İzci Federasyonu Dumlupınar'ı tanıtmak için öğretmen kamp programı düzenleyecek.' dedi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Dumlupınar için 2010 ile 2014 yılları arasında projeleri olduğunu hatırlatan Çetin, projenin plan aşaması bittiğini, ocak ayından itibaren artık yapılaşmanın başlayacağını belirtti. Çetin, proje kapsamında buraya müzeler, konferans salonları yapılacağını kaydetti.
Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Subaşı da, yaparak ve yaşatarak öğretildiği zaman çocukların aklından bazı şeylerin hiç çıkmadığını söyledi. Okunan bilgilerin unutulacağına dikkat çeken Subaşı, 'Şehitliklerimizi ziyaret etmek, çocuklarımıza ve gençlerimize  mutluluk veriyor.' şeklinde konuştu.
Subaşı, şöyle devam etti: 'Dumlupınar çok güzel tabiata sahip bir yer. Ama hiç unutmamak lazım ki tabiat içindeki insan ile güzeldir. Hele o insan şehitse çok daha güzeldir. Dumlupınar Marşı'nı söyletecek bir kurum kalmadı artık Türkiye'de. Gençlerimizi buraya getirip, göstermedikçe onlara anlatılan her şeyin hava olduğunu unutmamamız lazım.'
KÜTAHYA DUMLUPINARKURTULUŞ SAVAŞIŞEHİTLİĞİ
15 Mayıs 1919'da İzmir'in Yunanlılar tarafından işgaliyle başlayan 24 Temmuz 1923 tarihinde Lozan Barış Antlaşması'nın imzalanmasıyla sona eren Türk Kurtuluş Savaşı sırasında; TBMM ordusu cephede ve cephe gerisinde yaklaşık 37.000 şehit verirken, Kuva-yi Milliyecilerin savunmaları, iç isyanlar, Antep-Urfa-Maraş-Adana savunmalarında şehit düşen asker sivil yaklaşık 100.000 kişiyle birlikte şehitlerin sayısı 137.000'e yükselmiştir.
Kültür Bakanlığı, Kurtuluş Savaşı şehitleri için üç şehitlik yaptırmıştır. Bu şehitliklerin ilki, 30 Ağustos 1922 Başkomutan Meydan Savaşı'nda şehit düşen askerlerimiz için yaptırılan Dumlupınar ilçesi sınırları içinde Cafer Gazi Tepesi eteklerindeki Dumlupınar Şehitliği'dir.
Projesi Yüksek Mimar Nejat Dinçel tarafından çizilen şehitlik; namazgâh, şadırvan, otopark ve mezarlık bölümlerinden oluşmaktadır. Şehitlikte 500 er ve erbaş, 100 subay mezartaşı bulunmaktadır. Şehitlik çevresine dört anıt dikilmiştir: Atatürk, İnönü, Fevzi Çakmak Anıtı (Prof. Tankut Öktem), Mehmetçik Anıtı (Prof. Tankut Öktem), Kurtuluş Savaşı Anıtı (Prof. Haluk Tezonar), Şehit Baba ve Oğul Anıtı (Prof. Haluk Tezonar).
Şehitlik, Büyük Taarruz'un 70. Yıldönümü'nde 26 Ağustos 1992 günü düzenlenen büyük bir törenle halkın ziyaretine açılmıştır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com