Dumlupınar Şehitliğine ziyaretçi akını

Dumlupınar Şehitliğine ziyaretçi akını
Tarihimizde en büyük savaşın yaşanıldığı yer ve kurtuluşun diyarı olarak anılan İlimizin Dumlupınar ilçesinde bulunan Şehitlik ziyaretçi akınına uğruyor.

Tarihimizde en büyük savaşın yaşanıldığı yer ve kurtuluşun diyarı olarak anılan İlimizin Dumlupınar ilçesinde bulunan Şehitlik ziyaretçi akınına uğruyor.
Kurtuluşa ev sahipliği yapan Milli Mücadele yıllarının en önemli olaylarına da sahne olan Kütahya; I. Dünya Savaşından sonra Osmanlı Devletini parçalamak, Türk topraklarını işgal etmek üzere harekete geçen sömürgeci devletlere karşı Türk milletinin var olduğunu bir kez daha dünyaya duyurduğu topraklardır. Kurtuluş Savaşı'nın en büyük muharebelerinden olan Büyük Taarruz; 26 Ağustos 1922'de Kocatepe'de başlamış, 30 Ağustos'ta Zafertepeçalköy'de büyük komutan Gazi Mustafa Kemal'in Başkomutan Meydan Muharebesini kazanması ile Türkiye Cumhuriyetinin temeli Kütahya'da sağlamlaştırılmıştır. Dumlupınar'da 'Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz'dir. İleri..!' emri ile düşman ülke topraklardan çıkarılmıştır.
1914-1918 I. Dünya Savaşında dokuz cephede savaşmak zorunda kalan Anadolu evlatları atları bu defa da Sevr Antlaşmasını yırtmak, istiklali sağlamak amacıyla, 1919-1922 yıllarında, Mustafa Kemal'in çevresinde köylüsüyle-kentlisiyle, kadınıyla-erkeğiyle, doğulusuyla-batılısıyla, kuzeylisiyle-güneylisiyle amansız bir ölüm-kalım savaşına girerler. İşte bu Kurtuluş Savaşında cephede ve cephe gerisinde 137.000 şehit verilir. Şehitlerin 9.193'ü cephelerde 28.128'i hastane ve yollarda şehit düştü. Ayrıca değişik bölgelerde işgallere direnenler, İşbirlikçilerin tuzağına düşenler, isyancıların karşısında duranlar, ordunun ihtiyacını karşılamak için gece gündüz çalışanlar da büyük kayıplar verdiler. Böylece kayıp sayısı arttı. Kurtuluş Savaşımızın geçtiği Zafertepe-Çalköy ve Dumlupınar'daki bu topraklar şehitlerimizin aziz hatırasına müze, anıt ve şehitliklerle donatılmış, Ankara-İzmir karayolunun 500 m iç kesiminde Dumlupınar İlçesi sınırları içerisinde Cafer Gazi Türbesi ve eteklerine Kültür Bakanlığı tarafından Dumlupınar Şehitliği yapılarak 1992 yılında büyük bir törenle ziyarete açılmıştır.
137 bin şehidimizin yattığı Dumlupınar Şehitliği son olarak Kültür ve Turizm Bakanlığından gelen ödenekle restore edilmiş olup ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Artık Kütahya, Kurtuluştan sonra binlerce şehidi bağrında barındırarak 'Şehitler ve Şehitlikler' diyarı da olmuştur.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com