Dumlupınar Üniversitesi camisi örnek gösteriliyor

Dumlupınar Üniversitesi camisi örnek gösteriliyor
Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez: Tüm üniversitelerimizde cami yapılsın” açıklaması destek görüyor.Dumlupınar Üniversitesi’ne 10 yıl önce cami açılmıştı. 10 yıl önce açılan üniversiteye açılan vakıf camisi takdir topluyor.
 İHSAN TUNÇOĞLU-AKİS-ÖZEL KÜTAHYA
Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr.Mehmet Görmez’in  “Tüm üniversitelere cami yapılmalıdır” tavsiyesine ülke genelinde destek verilirken, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Merkez kampüsündeki “Vakıf Camisi” örnek gösteriliyor.
 Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin Tavşanlı yolu üzerinde bulunan ve 30 bin öğrencinin bulunduğu merkez kampüsündeki Vakıf Camisi, Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip.
 1500 KİŞİLİK CAMİ SELÇUKLU MİMARİSİNE GÖRE YAPILDI.
 
Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Ahmet Karaaslan “Camimizin diğer üniversitelere örnek gösterilmesinden kıvanç duyduk”dedi. Rektör Karaaslan sözlerini şöyle sürdürdü: “ Merkez kampüsde 30 bin öğrencimiz bulunuyor. Camide hem öğrenciler, hem personelimiz ibadetlerini gönül rahatlığı ile yerine getiriyorlar. Diyanet İşleri Başkanımız Prof.Dr.Mehmet Görmez’in tüm üniversitelere cami açılsın kampanyasını çoğu rektörlerimiz gibi ben de destekliyorum. Kendilerine teşekkürlerimi sunarım.”dedi.
 
       REKTÖR ELİYLE 
YAPILAN CAMİ
 
10 Yıl önce inşa edilen Cami hakkında dönemin Rektörü Prof.Dr. İsmail Hakkı Düğer yaptığı açıklamada şunları söyledi: 
“Merkez kampüsünü yapılandırmaya başladığımızda bir camiye ihtiyaç olduğunu düşündüm. 
Projelerini bizzat ilgilendim ve mimari özelliklerini belirledim. Selçuklu mimarisine göre iç bölümleri tamamen ahşap, tamamen blok taş malzeme ile inşa edildi. 1500 kişinin aynı anda namaz kılmasına imkan verecek ferah güzel bir cami oldu. 
Son 400 yıldan bu yana tamamen ahşap ve taş bloklardan oluşan bir cami inşa edilmedi. Bu Camiyi inşa ettiğim için dönemin YÖK başkanı tarafından eleştiriye uğradım. 
28 Şubat sürecinin yaşandığı bir ortamda bu camiyi niye inşa ettiniz diye sıkıntılı günler geçirdik.”dedi.
 
 
Etiketler: , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com