Dündar: “ODTÜ’ye dokunan yanar”

Dündar: “ODTÜ’ye dokunan yanar”
Can Dündar, ODTÜ’de Başbakan protestosu ve sonrasında gelişen olaylar ışığında ODTÜ tarihinden örnekler vererek köşesine taşıdı.

Milliyet gazetesi yazarı Can Dündar “ODTÜ hep direndi” başlıklı yazısında ODTÜ öğrencilerinin yıllar içerisinde haksızlıklara nasıl direndiğini yazdı ve ekledi: ODTÜ’ye bulaşan hayır görmüyor!
 
İşte o yazıdan bir bölüm:
 
“Teslim olmayan, korkmayan bir kampüs. Hocalarıyla, öğrencileriyle, eylemleriyle baş eğmeyen bir yapı... Tepkisini gösteren, gerekirse kavga eden, stadına ‘Devrim’ yazan bir üniversite. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını saklayan okul. Emperyalizme karşı verilen devrimci mücadelenin yüksek öğrenim yurdu. Burası ODTÜ... Bulaşanın hayır göremediği bir kurum...
 
ODTÜ her zaman devrimci öğrenci birliklerinin protesto gösterilerine sahne oldu. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını saklayan okul ODTÜ’de, rektörler ve öğretim üyeleri de çok zaman öğrencilerinin arkasında durdu. ODTÜ, eylemler nedeniyle defalarca güvenlik güçlerinin ablukasına alındı. Kampüste yaşanan polis-öğrenci çatışmalarında birçok kez kan da aktı.
 
Tarih ve tekerrür
 
Geçen hafta Başbakan’ın 3 bin polisle ODTÜ’ye girmesi ve kampüsün gaza boğulmasıyla, üniversitenin maceralı tarihine yeni bir baskı sayfası eklenmiş oldu.
 
Ama o tarihi bilenlerin açıkça görebileceği gibi, ODTÜ’ye bulaşmak, yöneticilere pek hayır getirmemiş, buna karşın ODTÜ’nün üniversiteyi savunma azmini ve özgür üniversite direncini perçinlemiştir.” (CTE)
 
Yazının tamamı için tıklayın: http://gundem.milliyet.com.tr/odtu-hep-direndi/gundem/gundemyazardetay/24.12.2012/1645922/default.htm

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com