Dünya Aferez Birliği'ne Türk Başkan Yardımcısı

Dünya Aferez Birliğine Türk Başkan Yardımcısı
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman İlhan, Dünya Aferez Birliği'nin Asya Bölgesi Başkan Yardımcısı oldu

ANKARA (AA) - SELMA BIYIKLI ADABAŞ - Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman İlhan, Dünya Aferez Birliği'nin Asya Bölgesi Başkan Yardımcılığına seçildi. 

Türk Aferez Derneği Kurucu ve Onursal Başkanı Prof. Dr. İlhan, ABD'nin San Francisco kentinde yapılan Dünya Aferez Birliği ve Amerikan Aferez Derneği Kongresi'nde, birliğin 3 başkan yardımcısından biri oldu.

Prof. Dr. İlhan, 2 yıl süreyle Dünya Aferez Birliği'nin Asya Bölgesi Başkan Yardımcılığını yürütecek.

-Kişiselleştirilmiş tedavi

Türkiye'yi temsilen uluslararası bir organizasyonda görev almaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren İlhan, bazı hastalıklarda güncel tedavilerle şifa elde edilemediğini, yeni tedavi yaklaşımlarının gündeme geldiğini söyledi.

Bazı hastalıklarda hedeflenmiş ve kişiselleştirilmiş tedavilerle daha iyi sonuçlar alınabildiğini ifade eden İlhan, aferez yönteminin bu tedavilerde önemli olduğunu belirtti.

Prof. Dr. İlhan, kanda dolaşan kök hücre ve diğer hücrelerin aferez yöntemiyle toplanıp işleme sokulabildiğini söyledi.

Dünya Aferez Birliği'nin bütün ülkelerde tedavi amaçlı aferez işlemlerinin, personel ve uzmanların standart hale getirilmesi, merkezlerin ise akredite edilmesi için çalışmalar yürüttüğünü anlatan İlhan, Türkiye'de 2010 yılında yürürlüğe giren Terapötik Aferez Merkezleri Yönetmeliği'nin kongrede sunumunun yapıldığını ve büyük ilgi ve takdir topladığını belirtti.

Prof. Dr. İlhan, yönetmelikteki özellikle sertifikasyon programının bazı ülkeler tarafından örnek alındığını ifade ederek, "Yönetmeliğe göre Türkiye'de 60'dan fazla merkez ruhsatlı, 400'den fazla da doktor, hemşire ve biyolog sertifika almış durumda. Böylece ülkemiz terapötik aferez alanında uluslararası sağlık turizmine hazır bir duruma geldi" diye konuştu.

-Aferez nedir?

Aferez  kelime olarak ayırmak, uzaklaştırmak anlamına geliyor. Kanın bir bileşeninin cihaz aracılığıyla alınıp, geri kalanının hastaya veya donöre geri verilmesi işlemidir.

Genel bir ifadeyle hastanın ya da gönüllü vericinin kanının, tıbbi bir cihazdan geçirilmek suretiyle bir veya birden fazla bileşenine ayrıldığı ve kalanın vücudun dışında bir tedaviyle veya tedavisiz geriye döndürüldüğü veya ayrıştırılan bileşenin değiştirildiği işlem anlamına geliyor.

Aferez sağlıklı donörlerden hastalar için gerekli kan bileşenlerini hazırlamak ya da hastaların zararlı kan bileşenlerini azaltarak tedavi etmek amacıyla uygulanıyor.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com