Dünya anladı AKP anlamadı

Dünya anladı AKP anlamadı
Financial Times gazetesi Ayaan Hirsi Ali tarafından kaleme alınan makalede Atatürk’e yer verdi. Gazete Türk ekonomisinin dinamizmini AKP'ye değil, Atatürk reformlarına borçlu olduğu belirtti.

Ayaan Hirsi Ali tarafından kaleme alınan makalede, Arap baharı sonrası baskıcı rejimlerden kurtulan ülkelerin, kendilerine rol model olarak AKP'yi almaları irdelendi.

Makalede, "Türk ekonomisinin Müslüman dünyasındaki en dinamik ekonomilerden biri olmasının açıklaması, AKP'nin yaptığı işlerden daha çok Atatürk reformlarıdır" diyen Ali, AKP'nin İslamcı heveslerinin asker, yargı ve basın tarafından kontrol altında tutulduğunu, ancak bunun daha ne kadar böyle sürebileceğinin belirsiz olduğunu savundu.

Yazar, batılı yorumcuların büyük bir bölümünün, Arap baharı sonrası güç kazanan İslamcılar içinde sadece bazı küçük grupların "aşırı" ve "şiddete başvuran" İslamcılar olduğunu, genelde İslamcıların böyle olmadıklarına dair bir "aldatmacaya" inandıkları öne sürdü.

Ali makalesinde, geçtiğimiz günlerde Almanya dışişleri bakanı tarafından ileri sürülen, "İslamcılar, batı Avrupa'nın Hristiyan demokratları gibi görülmelidir" şeklindeki açıklamasına da gönderme yaptı ve bu İslamcıların belki de daha çok Türkiye'yi yöneten İslamcılar gibi olduklarını yazdı.

Günümüz İslamcılarını savaş sonrası Avrupa'nın Hristiyan demokratları ile karşılaştırmanın "abes" olduğunu savunan Ali, "Ülkelerini Türkiye'deki İslamcılar gibi yönetecekleri şeklindeki sözlerine inanmak da işe yaramıyor. Avrupa'nın Hristiyan demokratları İncil'den ilham aldıklarını savunabilirler ama doğrudan kutsal kitaptan alınan bir yasayı teklif etmeyi tahayyül dahi etmezler. Oysa, kuzey Afrika ve Ortadoğu'nun İslamcıları onlarca yıldır yasaların Kuran'daki surelerden ve başka İslami kutsal yazılardan gelmesi gerektiğini savundular" diye yazdı.

Ali, Mısır, Fas ve Tunus'taki Müslüman Kardeşler hareketi liderlerinin ısrarla Türkiye'deki Adalet ve Kalkınma Partisi'nden farklı olmadıklarını savunduklarını vurgulayarak, "AKP ile aynı ekonomik politikaları benimseyeceklerini söylüyorlar. Pew ve diğerleri tarafından yapılan araştırmalara göre , Ankara'daki hükümet kuzey Afrika'nın her tarafından rol model olarak görülüyor" diye yazdı.
"Ancak Türkiye'nin şartları ile kuzey Afrika ülkeleri arasında radikal farklılıklar var" yorumunu yapan Ali, Türkiye'nin 1920'li yıllarda Kemal Atatürk yönetiminde aralıksız olarak batılılaşma politikası uyguladığını hatırlattı.

(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com