“Dünya barışını tehdit edenleri lanetliyoruz”

“Dünya barışını tehdit edenleri lanetliyoruz”
1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kütahya Teşkilatı sessiz yürüyüş yaptı. Yürüyüş sonrası yapılan açıklamada, insanlık suçu işleyenler ve dünya barışını tehdit edenler lanetlenirken, 1 Eylül’ün simgesel bir gün olmaması ge
Dünya Barış Günü olarak kutlanan 1 Eylül’de CHP Kütahya Teşkilatları Kütahya Zafer Meydanında sessiz yürüyüş yaptı. Kütahya Valiliği önünde toplanan CHP’li grup burada bir basın açıklaması yaptı. Dünyanın birçok yerinde ve ülkemizde farklı isimler altında insanlık suçu işlendiği ifade edilen açıklamada dünya barışını tehdit eden savaş ve terör örgütleri lanetlendi. Açıklamayı İl Başkanlığı adına yapan CHP İl Sekreteri Ebru Ersöz Ayvaz, “İnsanlığın her zamankinden daha fazla barışa ihtiyacı olduğu şu günlerde, ne yazık ki bir insanlık suçu olan savaş dünyanın birçok yerinde devam ediyor. Bugün insanlık aleminin geleceği için en önemli ve anlamlı günlerden biri olan 1 Eylül Dünya Barış günü” dedi.
Ayvaz, açıklamasında şunları söyledi: “Alman ordularının Polonya’yı işgaliyle başlayan 100 milyondan fazla askeri personelin dahil olduğu, milyonlarca yaralı, sakat, acı, gözyaşı ve enkaz yığını haline gelmiş şehirler, kasabalar bırakarak Mayıs 1945’e kadar sürmüş, insanlık tarihinin gördüğü en kanlı savaş olan 2.Dünya Savaşı’nın başladığı günü, bütün dünya ulusları, 1 Eylül Dünya Barış Günü olarak kutlamaktadır. Bu gün; belirli barış mesajlarının verileceği, sadece lafta kalacak olan simgesel bir gün olmasın. Şimdi Kütahya’mızda, ülkemizde ve dünyada barış ve kardeşlik için, özgürce hep beraber bir arada yaşamak için, bir ve birlik olmak için, her zamankinden daha fazla mücadele zamanıdır. İnsanlık; savaşların karanlığında, silahların gölgesinde rehin tutuluyor. Arakan Müslümanlarına yönelik saldırıların katliama hatta soykırıma dönüştüğü şu günlerde; Afganistan’dan Irak’a, Suriye’den Libya ve Filistin’e, Kafkaslar’dan Ortadoğu’ya bütün insanlık ağır bir sarsıntı yaşıyor. Savaş bir insanlık suçudur, bu suça ortak olunmamalıdır. Türkiye’nin bir savaşa sürükleniyor olmasına izin vermemeliyiz. ABD patentli AKP politikalarına artık dur demeliyiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün; ‘’Yurtta barış, dünyada barış’’ ilkesini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Evet, barış; sabır ister, gözyaşını, acıları hızla azaltmak cesaret ister. Türk milleti olarak, içimizdeki güce inanmalıyız. Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur. Gelecek kuşaklara daha mutlu, daha huzurlu, daha yaşanabilir sömürüsüz, savaşsız, barış ve kardeşlik içinde bir ülke ve dünya bırakmak için mücadeleyi yükseltmeliyiz. Özellikle son günlerde, terörün acı ve kanlı yüzü ile sarsılan ülkemizde, terörden, savaştan arınmış, mutluluğa, huzura, sevgi, hoşgörü, kardeşliğe ve evrensel barışa hep beraber kucak açmak dileğiyle, tüm dünyada acıların son bulması ve barışın egemen olması dileğiyle 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutluyoruz.”
1 Eylül Dünya Barış Günü etkinliğine CHP Kütahya İl Başkanı Mehmet Akif Gün ve partililer katıldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com