Dünya basınında Paris cinayetleri

Dünya basınında Paris cinayetleri
Paris’te gerçekleşen ve aralarında PKK’nın kurucularından Sakine Cansız’ın da bulunduğu 3 cinayet Türk basınında olduğu kadar Dünya çapında da yankı uyandırdı.

Paris’te gerçekleşen ve aralarında PKK’nın kurucularından Sakine Cansız’ın da bulunduğu 3 cinayet Türk basınında olduğu kadar Dünya çapında da yankı uyandırdı. İngiltere’nin en önemli gazetelerinden bir olan Guardian haberi, ‘Kürt aktivistler Paris’te öldürüldü’ başlığıyla verdi.
Türkiye’nin PKK’nın tutuklu lideri Abdullah Öcalan ile grubun silah bırakması için ikna görüşmelerinde olduğunu yazan Guardian, Türkiye ile PKK arasındaki mücadelenin 1980’li yıllardan beri devam ettiğini ve bu çatışmada 40 binden fazla insanın hayatını kaybettiğine vurgu yaptı.

Telegraph gazetesi ise haberi, ‘Kürt aktivistler Paris’te suikasta kurban gitti’ başlığı ile duyurdu.

Olayın ilk izleniminin bir ‘infaz’ olduğu ihtimali üzerinde duran gazete, suikastin Kürt lider Abdullah Öcalan ile Türkiye hükümeti arasında yaklaşık 30 yıldır devam eden çatışmayı son vermek üzere bir yol haritası çıkarmak üzere anlaştıkları zamanda olduğuna dikkat çekti.

İngiliz yayın kuruluşu BBC ise, ‘PKK’nın kurucusu Paris’te öldürüldü’ başlığını ile duyurduğu haberinde, suikastin nedeninin şu an belli olmadığını belirterek Türkiye’nin Abdullah Öcalan’ı PKK’yı silah bırakması için ikna çabalarında olduğunu hatırlattı.

Suikastin gerçekleştiği PKK’nın Enformasyon Bürosu’nun kapılarının sabah büroya gelenlerce kilitli olduğunun fark edildiğini yazan BBC, AKP Genel Başkanı Yardımcısı Hüseyin Çelik’in ‘olayın ilk izlenimi parti içi hesaplaşma gibi görünüyor’ sözlerini aktardı.

Amerika’nın saygın gazetelerinden New York Times ise haberi, ‘Üst düzey Kürt militan maktuller arasında’ başlığı ile duyurdu.

Aralarında PKK’nın kurucularından Sakine Cansız’ın da bulunduğu üç aktivistin Paris’teki PKK’nın Enformasyon Bürosu’nda öldürüldüğünü yazan gazete, Türk yetkililerin olayın bir iç hesaplaşma olduğu yönündeki açıklamarının Paris’teki Kürt militanlarca eleştirildiğini belirtti.

Gazete ayrıca, merkezin yöneticisi Leon Edart’ın Fransız gazetecilere, kurbanların çarşamba günü binada yalnız olduklarını ve kapıyı katil ya da katillerine açmış olabilecekleri açıklamasını aktardı.

‘Üç Kürt militan Paris’te öldürüldü’ başlığını kullanan Fransız Le Figaro gazetesi de, suikastın Türkiye ile PKK lideri arasındaki görüşme sürecinde olduğu zamanda gerçekleşmesine dikkat çekti.

Gazete ayrıca, soruşturmacıların suikastin Türkiye Gizli Servisi tarafından düzenlendiğini düşünmediklerini, özel bir polisin de Türk devletinin Fransa’da böyle bir operasyon yapacağını sanmadığı açıklamalarını aktardı. (SAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com