"Dünya bu davayı takip ediyor"

"Dünya bu davayı takip ediyor"
Ünlü piyanist Fazıl Say, katıldığı NTV canlı yayınında hakkında açılan davayı ve sanatına etkilerini değerlendirdi.
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Antalya Piyano Festivali 13. kez seyirciyle buluştu. Festivalin sanat yönetmeni ünlü piyanist Fazıl Say, açılış konseri öncesi NTV'de yayınlanan Gece Gündüz'e konuk oldu.
 
Söyleşide festivalle ilgili bilgiler veren Say, Twitter hesabından attığı mesajla ilgili kendisi hakkında 1.5 yıl hapis istemiyle açılan davayı ve sanatına etkilerine de değindi.
 
Aldığı yoğun eleştirilerin çalışmalarını etkilemediğini söyleyen ünlü piyanist, şunları kaydetti:
 
"Bir sanatçının inişli çıkışlı bir hayatı vardır. Elbetteki stresli ve travmatik bir durum ama hep bununla yaşamıyorum. Çalışırken zaten her şeyi unutuyorum. Çok çalışıyorum, yılda 100 kadar konserim var, günde 12 saat çalışıyorum. Piyano çalarken mahkeme var diye düşünmüyurum.
 
'DÜNYA DAVAYI TAKİP EDİYOR'
 
Yurtdışında çok enteresan tepkiler var. Türk hukukuna çok sert ve agresif bir tepki var. Bu davanın kabul edilmesi ve ikinci celseye kalması konusunda müthiş bir tepki var, bu bir gerçek. 'Nasıl olur da bir 'retweet' yüzünden suçsuz birisini yargılarlar' diyorlar bana. 'Türkiye'den gidecek misin' diye soruyorlar.
 
'BU KADAR SAÇMA BİR ŞEY OLAMAZ'
 
Bir tepki vererek kaçmak istiyorum, bu kadar insan yüklenince. Uzağa kaçmak istiyorum ki bu da gayet insani bir durum. Ama dünya basınında bunun üzerine yayın yapmayan kalmadı. Bu davayı bütün dünya takip ediyor. Zannetmesinler ki bu bir tek Türkiye'de bilinen kaçamak bir olay. O dönemde konuşmama taraftarıydım ama bu kadar saçma bir şey olamaz.
 
 
Gazetelerde benim için ne yazdığı yaralayıcı değil. Durumun bu olması, Bu kadar tanınmış isimlerin 'ayar' vermesi sıkıcı ama önemli bir durum değil. Çalışmamı engelliyor veya sinirlendiriyor değil. Bence insanın nasıl çalışacağı, kendi iç ruhundaki döngülerdir. Sıkıntısız yaşamak asıl büyük bir problem olur bir sanatçı için.
 
'TEPKİLER RADİKALLEŞTİRİYOR'
 
Fırtınalar olmadan iniş çıkışlar olmadan tek düze bir hayatım olsa müziğim de tek düze olur. Bu tepkiler bende sanat çalışmalarım sırasında tek başına milyonluk bir kitleye karşı cevap verme hissini uyandırıyor. Bu seni berraklaştırıyor, zaten yapabildiğin bir konuda daha da radikalleştiyor.
 
'HAYATIMIZ BOYUNCA SAVAŞIN İÇİNDEYİZ'
 
Ben zaten muhalifliğimle bu tür tartışmaların içinde zaten varım. Hep bir tartışma devam etti. Ben CHP'ye de muhalif oldum. Hiç bir şey insanın kendisi kadar kendisine düşman olmuyor. Bütün dünya size karşı olsa, kendini acıttığı kadar acıtamıyor insan. En zor savaş kendimizle olan savaş ve bizler de sanatçılar olarak, hayatımız boyunca bu savaşın içindeyiz."  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com