Dünya Çocuk Hakları Günü

Dünya Çocuk Hakları Günü
Kütahya Barosu, Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla BM Çocuk Hakları Sözleşmesi başlıklı bir açıklama yaptı.

Baronun sitesinden yapılan açıklamada, herkesin yaşlanamadığı ancak çocuk olduğunu, bu sebeple insanların empati kururak çocukların farkında olması gerektiğine vurgu yapılıyor.

Kütahya Barosu intenet sitesinde yapılan açıklamada “Herkes kadın değil, herkes erkek de değil, herkes işçi herkes öğretmen, herkes avukat yada doktor da değil...herkes ne yazık ki yaşlanamayabiliyor, ama herkes muhakkak çocuk oluyor..Tamda bu sebeple tüm insanların empati yapabileceği yegane durum çocukluk...İşte bu empati vasıtasıyla dahi onların farkında olmak, bu farkındalığı onlara da yansıtma çabasında olmak, en insani kavramların, en önemli hakların, başta temel gıdalardan yararlanmak, sağlıklı fiziki koşullarda büyüyebilmek, bilimsel eğitim hakkından mahrum kalmamak olmak üzere tartışmasız çocuklara sunulması vicdanın gereğidir.

Merak, dürüstlük , arkadaşlık, sevgi, eğlence...insanlığa dair tüm bu güzel , en gerçek , en ideal kavramların çocuklukta, her çocukta , doğuştan, edinilmeden katıksız ve çıkarsız var olduğu düşünüldüğünde aciz tarafta olanın aslında biz yetişkinler olduğu da ortadadır.

Sadece kendi çocuğuna merhamet etmeyen, tüm dünya çocuklarına karşı ırk, din, dil ayrımı yapmaksızın ebeveyn sorumlululuğu taşıyabilecek yetişkinler var edebilme çabasında olmak dünya ideallerinin en anlamlısı belkide..

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde benimsenen Çocuk Hakları Sözleşmesi(ÇHS) 2 Eylül 1990 tarihinde yürürlüğe girdi. Türkiye de dahil olmak üzere 193 ülkenin taraf olduğu sözleşme en fazla ülkenin onayladığı insan hakları belgesi olma özelliğini taşıyor. Bu anlamlı sözleşmeye sadece ülkeler bazında değil, tüm bireylerce taraf olunduğu inancını taşıyan Kütahya Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu tüm çocukların doyasıya şımarabileceği bir dünya hayaliyle günlerini kutluyor...” açıklaması yer aldı. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com