DÜNYA ÇOCUKLARI GEBZE'DE BULUŞTU

DÜNYA ÇOCUKLARI GEBZE'DE BULUŞTU
DÜNYA ÇOCUKLARI GEBZE'DE BULUŞTU

KOCAELİ - 10. Türkçe Olimpiyatları’nın Gebze etkinliğine katılan on binlerce Gebzeli, Türk okullarında yetişmiş öğrencilerin seslendirdiği şarkı ve şiirlerle adeta mest oldu. Gecenin ev sahipliğini yapan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker selamlama konuşmasında, “5. mevsimde gelip gözümüzü ve gönlümüzü aydınlattığınız için hepinize şükranlarımı sunarım” dedi
Gebze Alaattin Kurt Stadı’nı hıncahınç dolduran 50 bini geçkin Türkçe sevdalısı Gebzeli, dünyadaki Türk okullarında eğitim gören öğrencilerin seslendirdiği birbirinden güzel şarkı ve şiirlerle adeta mest oldu. Sunuculuğunu Moldava’dan Katerina Pleşka ve Ceyhun Emre Teoman’ın birlikte yaptığı Türkçe şölenine AK Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Ali Okur, Gebze Kaymakamı Salih Karabulut, DarıcaKaymakamı Hasan Göç, Çayırova Kaymakamı Selim Parlar, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Gebze Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Bağcı, Adalet Komisyonu Başkanı Şerafettin Saka, Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş, Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman, AK Parti İlçe Başkanı Cemalettin Kaflı ve yönetimi, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri de katıldı.
Filipinler ve Kazakistan öğrencilerin ilk olarak sahne aldığı Türkçe Olimpiyatları Gebze etkinliğinde ‘Bayram Ola’ şarkısıyla başlayan coşku, Kırgızistanlı öğrencilerin Artvin yöresinden sergiledikleri halkoyunları gösterisiyle adeta doruğa çıktı. Azeri öğrenci Hidayet Aliyev’in ‘Bir Yakup idim’ isimli şarkısıyla devam eden 10. Türkçe Olimpiyatları Gebze etkinliğine katılan konuklar; Ukraynalı öğrencinin ‘yemekteyiz programını’ hicveden parodisiyle adeta kahkaha tufanı yaşadı. Beninli öğrencinin ‘Hamsi balığı’ isimli kıpır kıpır Karadeniz esintisi, Mısırlı Sahir’in söylediği ve oynadığı horon pot poriyle devam etti. Kenya ve Kırgızistanlı öğrencilerin hem söyleyip hem de Türkçe okuduğu Karadeniz türküleriyle hem görsel hem de müzik ziyafetine dönüşen Türkçe Olimpiyatları Gebze etkinliği; öğrencilerin, protokolün ve stadı dolduran 50 bini geçkin Gebzelinin hep birlikte söylediği ‘yeni bir dünya’ şarkısıyla sona erdi.
Kapanış şarkısı öncesi stadı dolduran Gebzelilere hitaben kısa bir selamlama konuşması yapan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, “Dünyanın dört bir tarafından gelerek ülkemize ve şehrimize renk, neşe, heyecan, dostluk, kardeşlik getirdiniz. Sadece bizler, sizleri yetiştiren öğretmenlerimiz değil, tüm dünya sizinle gurur duymalı. Türkçe’yi, tıpkı bizim gibi, içimizden biri gibi konuşacak kadar ilerletmeniz, ayrı bir mutluluk ve heyecan vesilesi. Sizler ülkelerimiz arasında gönül bağı, gönül köprüsü kurdunuz" dedi.
Program, protokolün ve öğrencilerin birlikte hatıra fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi.
Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com