Dünya dinlenme skandalıyla çalkalanıyor

Dünya dinlenme skandalıyla çalkalanıyor
ABD'nin Merkel'i dinlediği iddiasının ardından Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande’ında dinlendiği iddiaları ortalığı karıştırdı.

Francois Hollande, milyonlarca Fransız vatandaşının telefonlarının dinlendiği iddialarını Fransa Cumhurbaşkanı, Obama ile görüşecek. Diğer liderlerinde bu zirvede, Amerikan istihbaratının çalışmalarıyla ilgili olarak Washington'dan açıklama talep edecekleri ifade ediliyor.
 
Edward Snowden’in İngiliz The Guardian gazetesine verdiği 2006 tarihli bir belgeye göre ABD’nin Ulusal Güvenlik Ajansı dış ülkelerin liderlerinin telefonlarının dinlenmesi için çalışanlarına direktif verdi. Direktifin ardından NSA 200 kadar telefon numarasını kayıt altına aldı. Bu numaralar arasında 35 dünya liderinin de telefon numaraları bulunuyor.
 
Daha öncede Almanya Başbakanı Angela Merkel'in cep telefonu görüşmelerinin iddiaları ortaya atılmıştı. Angela Merkel'in sözcüsü Almanya liderinin bu tür uygulamaları 'kesinlikle kabul edilemez' gördüğünü söyledi.
 
Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney yaptığı açıklamada "ABD, Almanya Başbakanı Merkel'in haberleşmelerini izlemiyor ve izlemeyecek" dedi. Ancak geçmişteki istihbarat çalışmalarına açıklık getirmedi.
 
ABD’nin 70 milyon e-mail ve telefon kaydını aldığı Fransa, Washington’a karşı ciddi bir yaptırıma gidilmesi konusunda oldukça ısrarlı. Dünya Liderleri Zirvesinde Merkel ile görüşen Hollande AB’nin ABD’ye karşı ortak bir tutum alması gerektiğini söyledi. (UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com