Dünya ile Türkiye arasında kültürel köprü kuruyorlar

Dünya ile Türkiye arasında kültürel köprü kuruyorlar
İzmir'de kurulu uluslararası kültür ajansı, yürüttüğü projelerle çok sesli müzik kültürünü Anadolu'ya, Anadolu müziğini de başta AB ülkeleri olmak üzere dünyaya tanıtıyor- EFM Uluslararası Kültür Ajansı kurucusu Yümlü: "Kültür, Avrupa'nın çok

UFUK KIRABALI - Türkiye'nin ilk ve tek kültür ajansı konumundaki "Ensemble Feverish Music (EFM) Uluslararası Kültür Ajansı", yürüttüğü uluslararası projelerle çok sesli müzik kültürünü Anadolu'ya, Anadolu müziğini de başta AB ülkeleri olmak üzere dünyaya tanıtıyor.

Ajansın kurucusu korno sanatçısı Zafer Yümlü, AA muhabirine yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Kültür ajanslarının, özellikle Avrupa'da çok yaygın olduğunu ve ülkelerin kendi kültürlerini uluslararası arenada tanıtmasında aktif rol oynadıklarını anlatan Yümlü, İzmir'de 10 yıl önce kurdukları EFM Uluslararası Kültür Ajansı'nın ise Türkiye'de ilk ve tek konumunda bulunduğunu belirtti.

Yümlü, ajans olarak bir taraftan dünyaca isim yapmış çok sayıda müzik topluluğunun Türkiye ve dünya temsilciliklerini yürütürken, bir taraftan da kültürel projeler ve eğitim faaliyetleriyle çok sesli müziği Anadolu'da yaygınlaştırmaya, Türk müziğini de başta Avrupa ülkeleri olmak üzere uluslararası arenada tanıtmaya çalıştıklarını söyledi.

- Köroğlu'nu da Feraye'yi de müzikle tanıdılar

Geçen yıl Avusturya'da gerçekleştirdikleri müzik eğitimi projesinden örnek veren Yümlü, müzik eğitim alan öğrencilere yönelik bu projede, kendi eseri olan ve Almanya'da yayımlanan "Dört Korno için Anadolu Ezgileri" adlı eseri üzerinde çalışma yaptıklarını belirtti.

Yümlü, bu proje sayesinde Avusturya'daki müzik öğrencilerinin Anadolu ezgilerini, evrensel çok sesli formda tanıma, öğrenme fırsatı bulduğunu dile getirerek şunları kaydetti:

"Avusturya'da gerçekleştirdiğimiz proje, bu anlamda çok önemli bir adım oldu. Bu proje sayesinde 'Benden Selam Olsun Bolu Beyine' türküsünü orada dört kornodan dinlediler, öğrendiler. Projede, biz eserlerin önce hikayesini anlattık. Onlara 'nasıl, Robin Hood varsa bizim de Köroğlumuz var' dedik ve Köroğlu'nun öyküsünü anlattık. Sonra eseri seslendirdik, anladılar, sevdiler. Yine, Muğla türküsü Feraye'yi anlattık, seslendirdik, onlar öğrendi seslendirdi. Bunun gibi pek çok eser... Böylece, Türk kültürünü tanımış oldular."

- "Türkiye'nin daha çok tanıtıma ihtiyacı var"

Geride bıraktıkları 10 yıllık süreçte AB fonlarından da yararlanarak hem Türkiye'de hem de yurt dışında kültürel alanda bir çok proje yürüttüklerini ya da ortak olduklarını dile getiren Yümlü, ülkelerin kültürel alanda yurt dışında tanıtımının önemine işaret etti.

Yümlü, Türkiye'nin bu alanda eksik kaldığını ve daha etkin tanıtıma ihtiyacı bulunduğunu ifade ederek, bu nedenle 2014 yılında dahi yurt dışında, Türkiye'nin çağdaş ve modern bir ülke olarak değil farklı tanımlamalarla tarif edilebildiğini belirtti.

Türkiye'nin kültürel anlamda çok zengin bir ülke olduğunu ve bu zenginliğin aslında AB üyelik perspektifi için de en önemli avantaj sağladığını dile getiren Yümlü, şunları kaydetti:

"Kültür, Avrupa'nın çok önem verdiği bir alan ve biz Türkiye olarak bu konuda çok zenginiz, kültür anlamında bizden daha zengin bir ülke yok. İşimiz gereği dünyanın birçok ülkesine gidiyoruz, Türkiye gibi bir ülke yok, geçmişten bugüne kültürel zenginliğimizin değerini bilmiyoruz. Öncelikle kendimizle barışık bir toplum değiliz, kültürümüze yabancıyız, kendi kendimizle kavgalıyız. Biz kendi değerlerimize sahip çıkmazsak, kendi değerlerimizi uluslararası boyutta tanıtmazsak, kendi kendimizin kuyusunu kazıyor oluruz."

Muhabir: Ufuk Kırabalı
Yayınlayan: Serdar Yılmaz

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com