Dünya İnsan Hakları Günü etkinlikleri

Dünya İnsan Hakları Günü etkinlikleri
Uşak Valisi Özdemir Çakacak son dönemlerde dünyanın gelişmiş ülkelerinde meydana gelen ırkçı saldırıların insanlık onurunu zedelediğini söyledi.

Uşak Valisi Özdemir Çakacak son dönemlerde dünyanın gelişmiş ülkelerinde meydana gelen ırkçı saldırıların insanlık onurunu zedelediğini söyledi.
Irkçı saldırıların ve katliamların insan hakları ihlallerinin devam ettiğini gösterdiğini de belirten Vali Çakacak, Türkiye'nin; Afrika'daki açlığın önlenmesi ve insanlık onurunun savunulmasında dünyaya öncülük ettiğini ifade etti.
Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle Kız Meslek Lisesi Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıya katılan Uşak Valisi Özdemir Çakacak, insan haklarının korunması için herkesin çaba göstermesi gerektiğini söyledi. Toplantıya; Vali Çakacak'ın yanı sıra İl Garnizon Komutanı Jandarma Albay İsmail Özcan, Belediye Başkan Vekili Serhat Eren, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Bayram, İl İnsan Hakları Kurulu Başkanı ve Vali Yardımcısı Ali Galip Saral, İl Emniyet Müdürü Şammaz Demirtaş, İl Milli Eğitim Müdürü Recep Düzgün ve insan hakları kurulu üyeleri katıldı.
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin dünya barışını ve insanlık onurunu hedeflediğini belirten Vali Özdemir Çakacak törendeki konuşmasında Almanya'da Türk esnaflara karşı gerçekleştirilen ırkçı saldırılar ile Norveç'teki 70 kişinin yaşamını yitirdiği katliama vurgu yaptı. İnsan haklarını savunmanın sadece kuruluşların ve devletlerin değil tüm bireylerin sorumluluğunda olduğunu belirten Vali Özdemir Çakacak şunları söyledi; “Bu amaçla gelişmiş ülkelerden başlayarak tüm ülkelerde uluslar arası mekanizmalar, sözleşmeler ve mahkemeler kuruldu. İnsan haklarının toplum tarafından benimsenmesi için hakların ihlallerine önlemek amacıyla çeşitli kurullar oluşturuldu.
Ama hala anlaşmalara ve mahkemelere rağmen özellikle gelişmiş ülkelerde insan hakları ihlalleri devam ediyor. Son zamanlarda dünyaya baktığımızda AB'nin gelişmiş ülkelerinde ırkçılığın ayrımcılığın hala devam ettiğini görüyoruz. Almanya'da Türklere yapılan ırkçı saldırılar ile Norveç'te yaşanan ve 70 kişinin öldüğü ırkçı saldırı, insanların gönüllerine düşüncelerine hala insan haklarının yerleşmediğini gösteriyor”
Dünya'da olduğu gibi Türkiye'de de insan hakları, demokrasi, hukukun üstünlüğü çerçevesinde insan hak ve özgürlükleri esas alınarak bir dizi mevzuat ve kurumsal bazlı çalışmaların yapıldığını da ifade eden Vali Özdemir Çakacak, “ Bu çerçevede Başbakanlıkta insan hakları kurulu kuruldu ve tüm valiliklerde kurullar oluşturuldu. TBMM'de insan hakları başkanlığı kuruldu. İnsan hakları ihlalleri eskisine oranla daha fazla incelenen bir konu haline geldi. Pakistan'daki sel, Afrika'daki açlık felaketlerinde Türkiye gereken adımları attı.
Türkiye; Afrika'daki açlık ve Pakistan'daki felaketler sonrasında insan haklarının ve onurunun savunulması noktasında dünyaya öncülük etti. Bu felaketlerde zor durumdaki insanların imdadına yetişti. Yine aynı şekilde Somali başta olmak üzere açlık içinde kalan ülkelere ülkemiz yardımda bulundu” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com