Dünya ne yiyip içiyor?

Dünya ne yiyip içiyor?
Farklı ülkelerin mutfak alışverişleri arasındaki inanılmaz uçurum

Kuraklık ve hızla büyüyen nüfus nedeniyle önümüzdeki dönemde ülkelerin en büyük sorunlarından biri olması beklenen gıda sıkıntısı, ekonomik şartların değişkenliği nedeniyle ailelerin tüketim alışkanlıklarını da etkiliyor. ABD’li fotoğrafçı Peter Menzel’in aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 23 ülkedeki 30 orta gelirli aileleyi ziyaret ederek yaptığı araştırma, farklı ekonomik koşulların besin tüketimi üzerinde yarattığı uçurumu gözler önüne serdi. Menzel’in araştırmasına göre ailelerin haftalık gıda harcaması 8 lira 96 kuruş ile 896 lira arasında değişiyor.

Küresel gıda alışkanlıklarıyla ilgili hazırladığı ‘Aç Gezegen’ (The Hungry Planet) adlı kitabı için 30 farklı ülkeyi gezen Peter Menzel, 24 ülkede 30 farklı aileyi ziyaret etti. Menzel’in kitabı için yaptığı araştırmada kendisine eşlik eden eşi Faith D’Aluisio, amaçlarının ülkeler arasındaki gıda harcamalarının sıra dışı boyutta değişime uğradığını kanıtlamak olduğunu söyledi. Ailelerin harcamaları, ülkelerin ekonomik koşullarıyla paralellik gösteriyor.

Peki, kitaptaki Türk ailenin sofrasında ne var? İstanbul’da yaşayan Çelik ailesi, ağırlıklı olarak ekmek ve yumurtanın göze çarptığı mutfak harcamaları için haftalık 260 lira ödüyor. (MRK)

İşte Amerika, Almanya, İtalya, Hindistan, Japonya, Meksika, Moğolistan gibi birçok ülkenin mutfağında olanlar...

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com