Dünya Otizm Farkındalık Günü

Dünya Otizm Farkındalık Günü
BM Genel Sekreteri Ban: "Toplumların başarısı otizmliler dahil herkesi ne kadar kucakladıkları ile ölçülür"

ANKARA (AA) - Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Dünya Otizm Farkındalık Günü'nün, Otizm spektrum bozukluğu bulunan kişilerin yaratıcılıklarını ön plana çıkarmak ve onlara bu büyük potansiyellerini hayata geçirmelerine yardımcı olunacağına dair verilen taahhütü yenilemek için bir fırsat teşkil ettiğini belirtti.

BM Enformasyon Merkezinden yapılan açıklamaya göre Ban, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü vesilesiyle yayınladığı mesajında, "Hastalar, aileleri, çocuklar, öğretmenleri ve arkadaşları dahil olmak üzere otizm ile yaşayan insanlarla yaptığım görüşmelere büyük değer veriyorum. Sergiledikleri güç ilham verici. Eğitim, istihdam ve katılım alanlarında tüm imkanlardan yararlanmayı hak ediyorlar" ifadelerini kullandı.

Toplumlarımızın başarısını ölçmek için otizmliler dahil farklı özelliklere sahip kişilerin toplumsal yaşama ne kadar dahil edildiklerine bakılması gerektiğini belirten Ban, "Eğitim ve istihdam iki ana hususu teşkil ediyor. Okullar, çocuklarla yaşadıkları toplumlar arasındaki bağı oluşturuyor. Otizmli çocuklar da aynı yolda ilerlemeyi hak ediyor. Çeşitli öğrenim zorluğu bulunan çocukları ana akım ve özel okullara yerleştirerek insanların bu kişilere olan yaklaşımını değiştirebilir, saygılı davranılmasını teşvik edebiliriz. Otizmli yetişkinlere uygun iş imkanları yaratarak onları topluma entegre edebiliriz" görüşünü savundu.

Ekonomik zorlukların yaşandığı günümüzde, hükümetlerin otizmlilerin yararlandığı hizmetlere yatırım yapmayı sürdürmeleri gerektiğine dikkati çeken Genel Sekreter Ban, verilecek desteğin şimdiki ve gelecek nesillerin yararına olacağını kaydetti.

Ban, mesajında şunlara yer verdi:

"Trajik olan şu ki, dünyanın dört bir yanında otizmli bireyler temel insan haklarından mahrum bırakılıyor. Ayrımcılık ve dışlanma ile mücadele etmek zorunda kalıyor. Haklarının korunduğu yerlerde dahi bazı temel hizmetleri alabilmek için mücadele vermeleri gerekiyor.

Birleşmiş Milletler Engelli Kişiler Sözleşmesinin herkes için daha iyi bir dünya yaratmak amacıyla atılacak adımlara yönelik olarak güçlü bir çerçeve sunuyor. Dünya Otizm Farkındalık Günüyle sadece farkındalık yaratılmak amaçlanmıyor, asıl eyleme geçilmesi isteniyor."

BM Genel Sekreteri Ban, tüm ilgili tarafları, eğitim programlarını, istihdam imkanlarını ve daha kucaklayıcı bir toplum yaratılmasına yönelik diğer önlemleri destekleyerek bu alanda ilerleme sağlanmasına katkıda bulunmaya çağrı yaptı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com