Dünya panikte!

Dünya panikte!
Olumlu ABD verileri borsalarda düşüşe engel olamadı. Krizin Avrupa'nın 4. büyük ekonomisi İspanya'ya sıçrama riski üzerine Almanya ve Fransa cephesi 'tatil arası' vererek duruma el koydu

Euro Bölgesi'ni esir alan krizin boyutunun katlanarak global etki yaratma potansiyeline sahip olmaya başlaması Avrupa Birliği'ni en üst düzeyde alarma geçirdi. AB Komisyonu'nun kurtarma fonunun acilen genişletilmesi gerektiği yönündeki uyarısı, “krizin kontrolü çok zor olan bir aşamaya doğru emin adımlarla ilerlediğini” ortaya koyarken liderler arasındaki telefon diplomasisi tavan yaptı. İtalya ve İspanya odaklı gelişmeler nedeniyle tatilini yarıda keserek Brüksel'e dönen Komisyon'un ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Olli Rehn, “AB gece gündüz çalışıyor” mesajı verdi.

Eldeki en iyi ilaç kullanılacak
AB gelinen aşamada 21 Temmuz'da Euro Bölgesi liderlerinin üzerinde anlaştıkları Yunanistan'ı kurtarmaya yönelik ikinci kapsamlı paketin ve özel sektörün devreye girmesine olanak sağlayacak düzenlemelerin acilen devreye sokulmasını “eldeki en iyi ilaç” olarak görüyor. Liderlerin onayından geçen kararların Euro Bölgesi'nin üçüncü ve dördüncü büyük ekonomileri olan İtalya ve İspanya'ya yönelik kaygıları gidermede ne kadar etkili olacağı konusundaki soru işaretleri ise halen giderilmiş değil.
Rehn, dün her ne kadar ne İtalya'nın ne de İspanya'nın kurtarma planına ihtiyaç duymadığını belirterek piyasaların son günlerdeki adımlarının “ekonominin temel ilkeleri bazında meşru olmadığının” altını çizse de “kurtarma mekanizmasının mutlaka güçlendirilmesi gerektiği” yönündeki mesajı bu soru işaretlerinin bazılarının yersiz olmadığını gösterir nitelikteydi.
440 milyar euro düzeyindeki mali istikrar mekanizmasının (EFSF) borçlanma kapasitesinin artırılmasını isteyen ancak herhangi bir oran belirtmekten kaçınan Rehn, “Hazır olmalı ve kriz yönetimi araçlarımızı inanılır ve etkin kılmalıyız. Bu EFSF için de geçerli” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com