Dünya şampiyonu haltercimize şok!

Dünya şampiyonu haltercimize şok!
Nurcan Taylan’a 4 yıl müsabakalardan men cezası çıktı.
Dünya Şampiyonası’na bahane üreterek katılmayan ve idrar numunelerinde doping maddesi kullandığı tespit edilen Nurcan Taylan’ı Uluslararası Halter Federasyonu (IWF) affetmedi.
 
Dünya ve Olimpiyat şampiyonu haltercimiz Nurcan Taylan’a 4 yıl müsabakalardan men cezası çıktı. Uluslararası Halter Federasyonu, Guatemala’daki toplantı sonunda Nurcan Taylan’a doping maddesi kullandığı gerekçesiyle 4 yıl ceza verdi.
 
Paris'eki Dünya Halter Şampiyonası’na önce “Antrenörüm Mehmet Üstündağ olmadan gitmem” sonra da “sakatım” diyerek katılmayan ancak bu davranışlarıyla kafa karıştıran Taylan’ın idrar numunelerinde anabolik steroid sınıfından methandionene ve stanozolol maddelerine rastlanmıştı.
 
ÖZEL AF ÇIKMIŞTI
 
Atina'daki  Olimpiyatlar’da 48 kiloda dünya ve olimpiyat rekoru kırarak altın madalya kazanan Nurcan Taylan 1999 yılında Avrupa Şampiyonu oldu ancak dopingli çıktı. Türkiye’de yapılan doping soruşturması sonucunda suçlu bulunan Taylan “hayat boyu müsabakalardan men” cezası aldı.

Aynı ekipten 3 sporcunun dopingli olması halinde tüm takım diskalifiye edildiği için Türk kadın halterciler 2000 Sydney Olimpiyatları’na katılamadı. Olimpiyatlar dönüşü dönemin Spor Bakanı Fikret Ünlü, başta Nurcan olmak üzere kadın haltercilere af çıkardı.
 
Baknın çıkardığı af, Anayasa Mahkemesi’nce iptal edilince Taylan, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın özel izniyle Atina’ya gidebildi. Taylan ayrıca Atina’nın hemen ardından Ekim 2004’te Vatan’ın gündeme getirdiği milli halterciler Aylin Daşdelen, Sibel Şimşek ve Şule Şahbaz’ın Türk Milli Takımı antrenörü Mehmet Üstündağ tarafından taciz edildiklerine ilişkin iddialarına Üstündağ tarafını tutarak tepki göstermesiyle gündeme geldi.
 
CEZA KARİYERİNİ SONA ERDİRECEK!
 
Dünya, Olimpiyat, Avrupa şampiyonluğu dahil kariyerinde birçok başarısı bulunan Nurcan Taylan cezanın şokunu yaşıyor. Fakat bu ceza halihazırda 30 yaşında olan Nurcan’ın aktif spor hayatının bitmesi anlamına geliyor.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com