Dünya şampiyonuyuz!..

Dünya şampiyonuyuz!..
Satın alma gücüne göre Türkiye benzin fiyatlarında dünya şampiyonu.
Kişi başına geliri 55 bin doları aşan Norveç’ten sonra en yüksek fiyata akaryakıt tüketen Türkiye, satın alma gücüne göre bakıldığında dünya şampiyonu olurken pompa vergi akıttı. Bu tablonun isyan noktasına getirdiği tüketici eyleme hazırlanıyor.
 
Kişi başına geliri 10 bin dolar civarında olan Türkiye, satın alma gücüne göre değerlendirildiğinde 55 bin doları aşkın kişi başı gelirin olduğu Norveç’i geride bırakarak en pahalı benzini tüketen ülke haline geldi.
 
Bunun en önemli nedeni vergi yükünün yüksekliği. Türkiye, 2011’de benzindeki dolaylı vergide (KDV ve ÖTV) Avrupa Birliği ülkeleri arasında ilk sırada, motorinde ise İngiltere ve İsveç’ten sonra üçüncü sırada yer aldı. 2011 ortalamasına bakıldığında Türkiye’de 1 litre benzinin satış fiyatı içerisindeki toplam vergi yükü yüzde 60.1 oldu. Bu oran 2012’de yüzde 64 dolayına çıktı. Litredeki vergi yükü 2.6’yı aşarken bir depo benzinin 143 lirası vergiye gidiyor.
 
Türkiye, 2011’de akaryakıt vergilerinden 39.2 milyar lira topladı. Akaryakıt satışlarından 27.6 milyar lira ÖTV, 11.6 milyar lira KDV olmak üzere toplam 39.2 milyar lira vergi tahsil edildi. 2011’de toplanan 301.7 milyar liralık toplam vergilerin içinde akaryakıt vergilerinin oranı yüzde 13’e yükseldi.
 
Enerji Bakanı Taner Yıldız, akaryakıt fiyatlarında vergi payını düşürdüklerini savunurken Petrol Piyasaları Uzmanı Rasih Arbay, “Fiyatlar yükseldikçe, verginin payı oransal olarak sabitse, elbette miktarı düşer. Kimsenin düşürdüğü yok. Bu tamamen matematiksel bir hesap” hatırlatmasını yaptı. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com