Dünya Su Günü

Dünya Su Günü
GÖLDER üyeleri, kuraklık tehlikesi nedeniyle su seviyesi düşen Sapanca Gölü'nün kıyısında basın açıklaması yaptı

SAKARYA (AA) - Sapanca Gölü ve Doğayı Koruma Derneği (GÖLDER) üyeleri, kuraklık tehlikesi nedeniyle su seviyesi düşen Sapanca Gölü'nün kıyısında basın açıklaması yaptı.

GÖLDER Başkanı Cemal Karaağaç, gazetecilere yaptığı açıklamada, sadece bir grup gönüllünün Sapanca Gölü’ndeki çekilmeye engel olamayacağını, halkın duyarlılığıyla gölde yaşanan olumsuzlukların aşılabileceğini söyledi.

Dünya Su Günü’nün Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 1993 yılından itibaren kutlandığına dikkati çeken Karaağaç, “Bugün ne yazık ki ülkemiz için hala su politikasının varlığından söz edilemez. Sapanca Gölü, plansız biçimde yağmalanmaktadır. Sapanca Gölü, uzun yıllardır, hakkında çeşitli kanun ve yönetmelikler çıkarılmasına rağmen yağmalanmış bir göldür” diye konuştu.

- "Su rejimi oluşturulmalı"

Göl suyunun kullanımında sivil toplum kuruluşlarının da söz sahibi olması gerektiğini anlatan Karaağaç, Anayasa'ya göre her bireyin sağlıklı çevrede yaşama hakkı olduğunu anlattı.

"Bu, ekolojik ve biyolojik zorunluluğu herhangi bir maddi şarta bağlayan anlayışların, göl suyunu korumak ve en sağlıklı koşullarda sizlere ulaştırmak gibi bir yükümlülüğü vardır" diyen Karaağaç, şunları kaydetti:

"Eğer bu yükümlülük, göl suyunun korunması ve kullanılması kriterlerinden birini bile halk yararına yerine getirmiyorsa, 'doğal kaynaklara ve halka ihanet ediyor' demektir. Sapanca Gölü kamuya aitse, göl üzerine karar verme süreçlerine sivil toplum oluşumlarının, dolayısıyla halkın da katılımını sağlamak kaçınılmaz devlet sorumluluğudur. Sapanca Gölü, hidrolojisinde çeşitli olumsuz etkenler ve gölden su tahsis kriterlerinin dikkate alınabileceği yeni bir araştırma yapılarak, kendine has su rejiminin oluşturulması bağlamında devletimiz ve hükümetimizin,  bakanlıkları ve ilgili idareler aracılığıyla iradesini en yakın sürede ortaya koyacağına inanıyoruz.’’

Basın açıklamasının ardından dernek üyeleri, yeraltı su kaynaklarının özgürlüğünü simgelemek amacı ile gökyüzüne dilek fenerleri bıraktı.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com