Dünya Yatırım Ajansları Birliği'nin merkezi İstanbul'a taşınacak

Dünya Yatırım Ajansları Birliğinin merkezi İstanbula taşınacak
İstanbul'da gerçekleşen Dünya Yatırım Ajansları Birliği Genel Kurulu'nda, oylama sonucunda, Birliğin 20 yıllık merkezinin Cenevre'den İstanbul'a taşınması kararı alındı

İSTANBUL (AA) - Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı başkanlığında İstanbul'da gerçekleşen Dünya Yatırım Ajansları Birliği (WAIPA) Genel Kurulu'nda, oylama sonucunda, Birliğin 20 yıllık merkezinin Cenevre'den İstanbul'a taşınması kararı alındı.

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı tarafından yapılan açıklamada, İstanbul'da gerçekleşen WAIPA Genel Kurulu'nda, oylama sonucunda, Birliğin 20 yıllık merkezinin Cenevre'den İstanbul'a taşınması kararı alındı.

Bugün itibariyle geçerli olan karara istinaden; altyapı hazırlıklarının tamamlanması ile birlikte merkez fiziksel olarak Ocak 2015 döneminde İstanbul'da faaliyetlerini sürdürmeye başlayacak.

Dünya Yatırım Ajansları Birliği ve Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı, konuya ilişkin açıklamasında, bu kararla İstanbul'un, dünyanın 130 ülkesinin direkt olarak üst yönetimine hitap eden ajansların tepe kuruluşunun merkezi haline geleceğini kaydetti.

Böylelikle, uluslararası doğrudan yatırımlar hakkındaki en önemli referans kuruluşlardan birinin raporlarını Türkiye'den dünyaya duyuracağını ve iki yılda bir dünyanın en prestijli uluslararası doğrudan yatırım organizasyonunun Türkiye'de gerçekleştirileceğini kaydeden Aycı, İstanbul'un WAIPA'ya ev sahipliği yapmasının, İstanbul Finans Merkezi vizyonu stratejisi ve eylem planı ile de paralellik arz ettiği ifade etti.

Aycı, WAIPA'nın merkezinin İstanbul'da olmasının farklı kuruluşlar için de emsal teşkil edebileceğini belirterek, şunları aktardı:

"İstanbul'un merkezi konumuna önemli bir örnek olarak değerlendirilecektir. Ayrıca Türk yatırımcılarımızın farklı ülkelerde yapmayı planladığı yatırımlarını koordine etmek için de bulunmaz bir fırsat teşkil edecektir. Yatırımcılarımız yatırım yapmak istedikleri ülkelerin yatırım ajanslarına ilk elden ulaşabilecek ve taleplerine doğrudan cevap alabileceklerdir. Bilindiği üzere 2015 yılında G-20 Dönem Başkanlığı Türkiye tarafından devralınacaktır. İlki Meksika G20 toplantısı esnasında gerçekleştirilen Dünya Yatırım ve Ticaret Promosyon Ajansları zirvesinin 2015 yılında yapılması planlanan Türkiye ayağı esnasında Ajansımızın aynı zamanda 'WAIPA Başkanı' unvanını taşıyor olması ve İstanbul'umuzun Dünya Yatırım Ajansları Merkezi olması, G-20 dönem başkanlığımıza güç ve etkinlik katacaktır. Memleketimize hayırlı olmasını diliyorum."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com