Dünyaca ünlü çini ustası Olçar adına etkinlik

Dünyaca ünlü çini ustası Olçar adına etkinlik
Kütahya'da yaşayan dünyaca ünlü çini sanatçısı Sıtkı Olçar adına Kültür ve Sanat Varlıklarını Koruma ve Tanıtma Vakfı (KÜSAV) tarafından Kütahya'da 23-25 Eylül tarihleri arasında sergi, panel ve sempozyum düzenlenecek.

Kütahya'da yaşayan dünyaca ünlü çini sanatçısı Sıtkı Olçar adına Kültür ve Sanat Varlıklarını Koruma ve Tanıtma Vakfı (KÜSAV) tarafından Kütahya'da 23-25 Eylül tarihleri arasında sergi, panel ve sempozyum düzenlenecek.
Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, ''Çini Ustası Sıtkı Olçar ve Kütahya Çiniciliğine Katkıları'' başlıklı etkinliklere, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AK Parti Kütahya Milletvekili Soner Aksoy, Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, KÜSAV Başkanı Çiğdem Simavi, Koç Holding İdare Meclisi Başkan Vekili Ömer Koç'un da katılmasının beklendiği bildirildi.
UNESCO tarafından ''Yaşayan İnsan Hazinesi'' ödülü verilen sıradışı çini ve seramik sanatçısı Olçar'ın, farklı dokunuşlarıyla sanatında kendi tarzını oluştururken, kendisine ve sanatına ilham veren Kütahya'dan hiç kopmadığı ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:
''Kütahya çinilerini tüm dünyaya tanıtan, daima herkesin ilgisini buraya çekmeye çalışan Sıtkı Usta, çiniciliğe farklı bir boyut katarak bu geleneksel Türk el sanatının değerini ülke sınırlarının dışına taşıyor. Yaratıcılığını tarihle geçmişin izleriyle besleyen Sıtkı Usta adına Kütahya'da düzenlenen sempozyumda, akademi dünyasının önemli isimleri sanatçının Kütahya çiniciliğine ve ekonomisine yaptığı katkıların yanı sıra eşsiz bir sanatçı ve çok değerli insan olan Sıtkı Usta'yı anlatacaklar.''
Açıklamada, KÜSAV liderliğinde ve Kosifler Grup sponsorluğunda yapılacak etkinliklerin, 23-25 Eylül arasında Kütahya Hilton Garden Inn Oteli'nde gerçekleştirileceği duyuruldu.
-SITKI OLÇAR-
Kütahya'da 1948 yılında doğan Sıtkı Olçar, Amerikalıların termik santral yapımı için kurdukları şirkette çalışırken çini sanatına yönelmeye karar verdi ve 1973'te kurduğu ''Osmanlı Çini'' atölyesinde üretime başladı.
İlk yıllarda İznik çinilerinin mavi-beyaz renklerini kullanarak imitasyon ürünler yapan Olçar, antik desen ve formları uyguladığı çinicilik çalışmalarında, İznik ve Kütahya örneklerini ele alarak yeni biçim ve öz arayışına yöneldi.
1980'den itibaren özellikle İznik çinileri üzerine çalışarak kaybolup gitmekte olduğu sanılan Kütahya çiniciliğine yeni bir boyut ve dinamizm getiren Olçar, İznik çiniciliğinin sırrı 300 yıldır çözülemeyen mercan kırmızısını bulmayı da amaç edindi.
Eserlerini el yazısıyla ''Sıtkı'' olarak işaretleyen Olçar, yurt içindeki ününü birçok ülkede düzenlediği sergilerle yurt dışına taşıdı. 1980'den bu yana ABD, Japonya, İngiltere, İspanya, Fransa, İtalya, Belçika, İsviçre, Avusturya, Yunanistan, Bulgaristan ve Cezayir'de çok sayıda sergiye katılan Olçar, eserlerini İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Aydın ve Bursa'da da sergiledi.
Aralarında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) fuayesi, Koç Grubu'nun Talia Oteli ve Fethiye'deki Ece Saray Oteli'nin lobileri ile İhsan Doğramacı'nın evinin de bulunduğu birçok mekanı Olçar'ın çinileri süslüyor.
Olçar, UNESCO'nun yürüttüğü kültürel miras çalışmalarının bir ürünü olarak ortaya çıkan ''Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi'' kapsamında, 2008 yılı için Türkiye'den ''Yaşayan İnsan Hazinesi'' ödülü verilen 7 sanatçı arasında yer aldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com