Dünyaca ünlü yıldızdan Erdoğan'a: 'Sen kendi işine bak!'

Dünyaca ünlü yıldızdan Erdoğan'a: 'Sen kendi işine bak!'
Dünyaca ünlü rock yıldızı Bob Geldof Erdoğan ve AKP hükümetini eleştirdi.

Hürriyet’ten Ali Tufan Koç’a konuşan dünyaca ünlü yıldız, AKP hükümeti ve Erdoğan’ı hem Türkiye’nin dış politikası hem de Erdoğan’ın halkın yaşam tarzına karışması konularında eleştirdi.

İşte o röportaj:

İstanbul’a bugüne kadar muhtelif sebeplerle sayısız ziyaretiniz var…

- Evet, evet. İstanbul’a çok gittim, geldim. Televizyon programları, konferans konuşmaları, politikacılarla görüşmeler… En enteresan olanı 1991′deki Turgut Özal buluşmamdı tabii.

NELER KALDI AKLINIZDAN ÖZAL’LA BULUŞMANIZDAN?

- O zamanlar bir televizyon programı yapıyordum, muhabir olarak karşısındaydım. Politikacıdan ziyade cevval bir iş adamı tavrına sahip biri gibiydi. İyi bir politikacı olmayabilirdi ama akıllı bir işadamıydı.

TÜRKİYE’YE DAİR SİVRİ DEMEÇLERİNİZ DE ÇOK…

- Her fırsatta söylerim: Türkiye, 21′inci yüzyıl dünya politikasının en önemli figürlerinden. Bunu karşımda bir Türk gazeteci var diye söylemiyorum. 80′lerden beri dilimde olan bir gerçek bu. Avrupa Birliği’nin Türkiye’yi kabul etmemesi büyük aptallıktır. Hatta belki de yaptıkları en büyük hatadır. İngilizler her zaman destekledi bu adaylığı. Cameron zamanında da Blair döneminde de destek hiç esirgenmedi. Ama asıl sorun Fransızlar’da. Hep onlarda. Adamların en büyük kusuru alt tarafı ufak bir Avrupa ülkesi olduklarını bir türlü kabul edememeleri. Dertleri sadece Türkiye değil. Globalleşmeye karşılar. Korkuyorlar çünkü. Küçülmekten, etkilerinin azalmalarından.

Türkiye karşılarında bir tehdit. Orta Doğu’nun geleceğini elinde tutuyor çünkü. Müthiş bir güç potansiyeline sahip.

BU POTANSİYEL DOĞRU KULLANILIYOR MU SİZCE?

- Yakın zamana kadar. 2 yıl önce Türkiye’nin elinde şahane bir fırsat vardı. O coğrafyanın lider ülkesi konumuna çok yakındı. Sürekli gürleyen değil birleştiren, gerilimi azaltan, uzlaştıran bir lider olabilir; İstanbul da dünyanın en kilit şehrine dönüşebilirdi. Fakat Erdoğan’ın agresif tutumları, tavırları sayesinde bu fırsatlar kaçtı, her şey tersine döndü. Bu fırsatı kendi elleriyle mahvetti, batırmış durumda şu an.

SİZCE TÜRKİYE İÇİN İŞLER DAHA DA TERSİNE Mİ GİDECEK?

- Hükümetin tavrına bakılırsa evet. Her sınırından bir problem çıkıyor. Komşularınızla sorun yaşıyor ve etrafınızda dost kalmadıysa bu kötüye işaret.

GEZİ OLAYLARININ NE KADAR ETKİSİ OLMUŞTUR?

- Siz orada neler yaşıyorsunuz bilemem tabii ama dışarıdan Türkiye’yi yakından takip eden bir göz olarak şunları söyleyebilirim: Her şey bir ağaçla, bir parkla başlar zaten. Gezi, tıpkı ‘Occupy Wall Street’ gibi bir öfke patlamasıydı. Güce karşı genel bir tepki. İnsanların “Benim hayatımdan uzak dur. Kendi işine bak. Git, ülkeyi yönet sen” demeleri en doğal hakları. Kimse bir şey diyemez. “Özgür, demokrat bir toplumuz” diyorsan zaten sokaktaki insanın özel hayatına karışma hakkınız olamaz. Hükümetin işi bu değil. Sen kendi işine bak. Bırak, nasıl istiyorsa yaşasın hayatını. Sana ne!

SİZİN GİBİ BENZER DEMEÇLER VEREN SEAN PENN, SUSAN SARANDON GİBİ YABANCI ŞÖHRETLERE “SİZ KENDİ İŞİNİZE BAKIN” MİNVALİNDE CEVAPLAR GECİKMEMİŞTİ…

- Çok saçma! Tabii ki bu bizim de işimiz, tabii ki fikrimizi söyleyeceğiz! Sadece Türkiye değil, dünyanın her yerinde yaşanan haksızlıklara, ters giden durumlara karşı susmayacağız. Parktaki protestolar dünya basınından geniş yer bulacak kadar mühimse bu mevzu her dünya vatandaşını ilgilendiriyor demektir. “Size ne oluyor kardeşim?” demek bir politikacının verebileceği en çocukça bir tepki. Ama bir yandan da şöyle bir gerçek var: Erdoğan, dünyanın en önemli politikacılarından biri. Ve başarılı da… Hem de çok! Tüm bunları konuşurken şu gerçek de unutulmamalı: Demokratik bir düzenle başa gelen, ülkenin yarısının oyunu kazanan bir hükümetten bahsediyoruz. Nokta. Fikirleri,sözleri ve kararları sana uymayabilir. Ama saygı duymak zorundasın. Tıpkı onun ülkenin geri kalanına saygı duyması gerektiği gibi. Birbirini seversin ya da sevmezsin. Ama saygı şart.

İSTANBUL’DA BONO GİBİ ERDOĞAN’LA BİR ARAYA GELMEK İSTER MİYDİNİZ?

- Hayır. Neden buluşayım ki? Bir akşam bir yerde yemek yiyeceksek olur tabii, neden olmasın? Enteresan bir adam. Yakından tanımak isterim. Ama derdim başka. Ben bir ‘Afrika uzmanı’yım.

TÜRKİYE’DEKİ DURUM MARS’A KAÇACAK KADAR KÖTÜ MÜ?

2014′TE UZAYA GİDECEKSİNİZ. RESMİ OLARAK ASTRONOT MUSUNUZ ARTIK?

- Henüz değil. Uzaya yolculuk, 2014′un üçüncü çeyreğinde. O zaman gerçek bir astronot olacağım.

EĞİTİMLER NASIL?

- Onlar işin prosedür kısmı. Öyle mühim, ciddi bir eğitim yok. Abartılıyor biraz. Yarım saatte öğreneceğiniz kısa bir şey.

2023′TE DÜNYA’DAN DÖRT KİŞİ BİR DAHA GERİ DÖNMEMEK ÜZERE MARS’A GİDECEK. BİRİ DE SİZ OLMAK İSTER MİYDİNİZ?

- Mars’a gitmenin bir esprisi yok. Ne kadar boktan bir yer olduğunu kayıtlardan gördük. Üçüncü günde sıkıntıdan patlar insan. Kumarın olmadığı bir gemi yolcuğuna çıkmak gibi bir şey olmalı.

BAŞVURANLAR ARASINDA 2511 TÜRK DE VAR…

- Gerçekten mi? Ciddi misiniz?

EVET, EVET…

- Vay be! Şaka gibi. Türkiye’de hayat gerçekten de kötü ve vahim demek! (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com