“Dünyada 1 milyar aç insan seviyesine ulaşıldı”

“Dünyada 1 milyar aç insan seviyesine ulaşıldı”
Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga, 2009 yılında artan gıda fiyatları ve mali krizin kısmi etkisiyle dünyada 1 milyar aç insan seviyesine ulaşıldığını söyledi.

Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga, 2009 yılında artan gıda fiyatları ve mali krizin kısmi etkisiyle dünyada 1 milyar aç insan seviyesine ulaşıldığını söyledi.
Afyonkarahisar Tarım İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen “16 Ekim Dünya Gıda Günü” kutlama programı, Tarım İl Müdürlüğü toplantı salonunda
gerçekleştirildi. Programa Vali Haluk İmga, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Mehmet Mühsürler katıldı. Törende konuşan Vali Haluk İmga, Dünya Gıda Gününün bu yılki kutlama temasının ulusal, bölgesel ve uluslararası düzeyde dünyadaki açlıkla mücadele etmek için sarf edilen çabaların fark edilmesi amacıyla seçilen 'Açlığa Karşı Birleşelim' teması olduğunu söyledi.
Açlığa karşı, devlet ve sivil toplum kuruluşları ve özel sektörün açlık, aşırı yoksulluk ve yetersiz beslenme ile mücadele etmesi gerektiğini belirten Vali İmga, “2009 yılında artan gıda fiyatları ve mali krizin kısmi etkisiyle dünyada 1 milyar aç insan seviyesine ulaşıldı. 2050 yılı itibariyle 9 milyarlık bir nüfusu beslemek için gıda üretimini yüzde 70 oranında artırılması gerekecektir. Arazi azlığı nedeniyle çiftçiler, tarlalarını genişletmek yerine, hali hazırda ekili olan arazilerinden daha fazla verim elde etmek zorunda kalacaklardır. Fakat geleneksel olarak yoğun gıda üretimi şimdiye kadar toprak ve su kaynaklarının bozulmasına neden olan tarım ilaçları ile gübre ve fazla su kullanımına bağımlılığı artıracaktır” dedi.
Gıda üretiminin gelecekteki talebini karşılamak üzere yeterli bir ölçekte arttırılması gerektiğini ifade eden İmga şöyle devam etti;
“Hükümetler kanalıyla ulus devletler kanun, ilke, yönetmelik ve programları hayata geçirirler. Çeşitli düzeylerde, devlet çevreden sorumlu tarımı teşvik etme yetkisine sahiptir. Et ürünleri, şekerli mamuller ve yumurta sektörün büyük bir kısmını oluşturmakta ve ülke piyasasının belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bunun yanında haşhaş, haşhaş ezmesi, ekmek kadayıfı, kaymak ve kaymaktan elde edilen şekerli ürünler gibi geleneksel lezzetlerde ilimizde üretiliyor. Gıda sektöründe yaşanan sorunlar incelendiğinde eğitim yetersizliği, kalifiye personel yetersizliği, tüketici bilincinin yetersiz oluşu, kaliteli hammadde temininde yaşanan sıkıntılar ve kaliteli hammaddenin maliyete etkisi ile üretimde karşılaşılan teknolojik yetersizlikler sayılabilir' şeklinde konuştu. Törende, bu yıl İl Tarım Müdürlüğü tarafından Dünya Gıda Günü çerçevesinde ülke ekonomisine büyük katkıları olan 28 ihracatçı firmalara teşekkür amacıyla plaket verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com