“Dünyada afet yardımlaşması çok önemli bir ihtiyaç haline geldi”

“Dünyada afet yardımlaşması çok önemli bir ihtiyaç haline geldi”
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Mehmet Ersoy, dünyada afet yardımlaşmasının çok önemli bir ihtiyaç haline geldiğini belirterek, "Şükürler olsun ki ülkemiz, 1999 yılında yaşadığı acı tecrübeden sonra bu konudaki her türlü birikimini dünya

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Mehmet Ersoy, dünyada afet yardımlaşmasının çok önemli bir ihtiyaç haline geldiğini belirterek, 'Şükürler olsun ki ülkemiz, 1999 yılında yaşadığı acı tecrübeden sonra bu konudaki her türlü birikimini dünya ülkeleriyle paylaşmaya başladı. Bu anlamda dünya üzerinde bir otorite olduk' dedi.
Ersoy, Eskişehir Valiliği'nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, afet yönetiminin kesinlikle sadece bir il müdürlüğü ve valiliğin işi olmadığı, devletin bütün kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin topyekün koordinasyonuyla yapılacak bir mücadele olduğunu belirterek, 'Bu ziyaretin amacı, bu bilinçle yeni kurulan il müdürlüğümüz, valimiz ve kurum yetkilisi arkadaşlarımızla bunları konuşmaktır. İllerin afetlere her yönüyle daha iyi hazırlanmasını, afetlerlerle karşılaşılması durumunda
koordinasyon kabiliyeti, afetlerin önlenmesi için yapılması gereken hazırlıklar ve iyileştirme çalışmalarını artırmayı hedefliyoruz' diye konuştu.
Mehmet Ersoy, bir gazetecinin, 'Türkiye yardım eden bir ülke konumuna geldi. Bir deprem oluyor, afetin arkasından herkes açıklama yapıyor ve bir bilgi kirliliği oluşuyor. Bunun önlenmesi için neler yapmayı düşünüyorsunuz?' şeklindeki sorusu üzerine ise şunları söyledi:
'İşte onun için geldik diyelim. Onları da konuşacağız. Dünyada afet yardımlaşması, çok önemli bir ihtiyaç haline geldi. Şükürler olsun ülkemiz, 1999 yılında yaşadığı acı tecrübeden sonra bu konudaki her türlü birikimini komşuları, dünya ülkeleri ve uluslarıyla paylaşmaya başladı. Bu anlamda dünya üzerinde önemli bir otorite olduk. Elbette, Allah muhtaç etmesin. Biliyoruz ki bugün bizim yardım ettiğimiz uluslar, yarın bizim başımıza bir şey gelirse bizim yanımızda olacak.
Bütün dünya böylece yardımlaşarak bu afetlerin zararlarından en az şekilde etkilenerek kurtulmaya gayret edecek.'
'Başbakanlık bünyesinde Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın, taşrada da İl Afet Acil Durum Müdürlükleri'nin kurulmasıyla afet ve kriz yönetimi hususunda çok başlılıktan kurtulduk diye düşünüyorum' diyen Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar da ikinci derece deprem bölgesi olan Eskişehir'de sel ve çeşitli afetlerle ilgili hassasiyetlerin olduğunu söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com