"Dünyada en başarısız tavla coğrafyası burası"

Dünyada en başarısız tavla coğrafyası burası
İSTAVDER Başkanı Erdağ:

İSTANBUL (AA) - ALİM TUNÇAY - İstanbul Tavla Spor Kulübü Derneği (İSTAVDER) Başkanı Fuat Erdağ, tavlanın Türkiye ve etrafındaki ülkelerde çok oynandığını belirterek, "Dünyanın en çok tavla oynanan coğrafyasındayız, ama dünyada en başarısız tavla coğrafyası da burası" dedi. 

Fuat Erdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tavlanın içinde birçok hesaplamalar olan bir oyun olduğunu kaydederek, "Tavla bizde çok basit bir oyun olarak yerleşmiş. Hızlı oynayacaksın, yavaş oynayanla kimse oynamaz. Ancak tavla hızlı oynanacak oyun değil. İçinde birçok hesaplamaları var. Rakibe daha az fırsatlar tanımanız lazım" diye konuştu. 

ABD, Japonya ve İsrail'de nüfusa oranlandığında tavla oyuncusunun çok az olduğunu vurgulayan Erdağ, şöyle devam etti:

"Ancak oyuncular bilinçli olarak oynuyor. Bizdeki gibi 'hadi gel tavla atalım, kaybedince de koltuğun altına verip yollayalım' kültürü yok. Tavla bilimsel bir oyundur. Maç bitince analiz ederler. Hangisi şansla kazanmış, hangisi daha az hatayla oynamış.  Daha az hatayla oynayan yenilse bile her zaman el üstünde tutulur. Çünkü o tavlanın ustasıdır. Tavla, ustaya saygısı olmayan tek oyundur. Acemi bir oyuncu gelip usta oyuncuyu yenebilir. Ancak uzun vadede usta oyuncu daha fazla galibiyet alır." 

 

- "İnşallah Türkiye'de Tavla Federasyonu kuracağız"

 

Fuat Erdağ, İSTAVDER'i 2008 yılında kurduklarını, kendilerinin ardından Türkiye'nin çeşitli yerlerinde tavla dernekleri kurulduğunu kaydederek, "Dernekler tavla ligi düzenliyor. Türkiye Tavla Birliği olarak her sene sonunda büyük finaller yapıyoruz. Tek amacımız tavlayı spor olarak kabul ettirmek, modern tavlayı yaygınlaştırmak. Çok oyuncu sayısına ulaşıp, federasyonun altyapısını sağlamak istiyoruz " ifadelerini kullandı. 

"Dünyada tavlanın resmi bir federasyonu yok" diyen Erdağ, şunları kaydetti:

"Dünyada bir araya gelen oyuncular kendi ülkelerinde federasyon adı altında faaliyetler yürütüyor. Ancak herhangi bir resmiyeti yok. Satranç ve briçte olduğu gibi devletin Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyete geçmiş değiller. Bunun ilk biz başarmak istiyoruz. İlk kez biz kuralım, diğer ülkelerdeki tavla severler de bizi takip etsin. Dünya Tavla Federasyonu'na doğru devam edelim. İnşallah ilk kez biz Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Tavla Federasyonu'nu kuracağız."

 

- "Tavlada erkek kadın ayrımı yok"

 

Tavlada kadınlar için ayrı bir kategori olmadığını anlatan Fuat Erdağ, "Tavlada erkek-kadın ayrımı yok. Kadınlara özel aktivite yapmaya kalktık, kadınlardan tepki aldık" diye konuştu. 

Çok iyi kadın oyuncular olduğunu belirten Erdağ, "Eşimin başarıları beni geçmiş durumda. Başarılı birçok bayan arkadaşımız var. Japonya ve Danimarka'da çok iyi kadın oyuncular bulunuyor" şeklinde görüş belirtti. 

Tavlada ABD, Danimarka, İsrail ve Japonya'nın iyi olduğunu aktaran Fuat Erdağ, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu 4 ülke tavlada iyi durumda. Türkiye'den biri gidip Japonya'da turnuvaya katılabilir, şansı yaver giderse şampiyon da olabilir. Ancak bu bir tesadüftür. Turnuva bittiği zaman bilgisayar yazılımı gösterecektir. Mesela 'Sen şampiyon oldun ama o kadar şanslıymışsın ki rakip sürekli gele atmış sen de hep istediğini atmışsın ve şampiyon olmuşsun' diyecek. Hak ettiği saygıyı görmeyecek. Birçok maç kameraya kaydediliyor ve uzman arkadaşlar tarafından bilgisayar programıyla analiz ediliyor. Oyuncuların hata oranları çıkıyor, şans yüzdeleri çıkıyor. Bir oyuncu finalde şampiyon oluyor, diğeri kaybediyor. Şampiyon olan oyuncu 10 hatayla oynamış, diğeri sıfır hatayla oynamış. Diğer oyuncu bizden daha fazla saygı görüyor. Diğerinin bir kez daha şampiyon olma ihtimali çok düşük. Tavlada şans faktörü var ama uzun vadede az hatayla oynayan, kitabına göre oynayan oyuncular daha başarılı olurlar."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com