Dünyadaki en yüksek vergiyi ödüyoruz

Dünyadaki en yüksek vergiyi ödüyoruz
Türkiye’de Mobil Telefon Hizmeti ve Vergilendirme raporuna göre mobil iletişimde yüzde 48.2 vergi yükü var. Global olarak mobil operatörlerini temsil eden GSMA, AKP hükümetini vergi indirimine çağırdı.
Küresel çapta mobil operatörleri temsil eden GSMA tarafından, Türkiye’de mobil telefonculuğun ve mobil vergilendirmeyi incelemek amacıyla Deloitte’a hazırlatılan “Türkiye’de Mobil Telefon Hizmeti ve Vergilendirme” raporunu yayımladı. Rapora göre, 2011’deki vergiler, yüzde 18.2’lik global ortalamaya karşılık, bir Türk tüketici için toplam mobil mülkiyet maliyetinin yüzde 48.2’sini ifade etti. Raporda, Türkiye’de mobil abonelere uygulanan vergiler şöyle sıralandı:
 
4 Doğrudan mobil kullanıcılar tarafından ödenen ve KDV’nin yanı sıra sesli çağrı ve kısa mesajlara uygulanan kullanım üzerindeki yüzde 25’lik Özel İletişim Vergisi; sesli çağrı ve SMS kullanımı için 43 liralık bir verginin net fiyata ek olarak yerel tüketiciler ve işyerleri tarafından ödenmesine neden oluyor.
 
4 Mobil cihazlar Türkiye’de ağır bir vergi yüküne tabi. İthal edilen her bir mobil cihaz için maliyet, sigorta ve nakliye ücretine yüzde 25 oranında bir Özel Tüketim Vergisi uygulanıyor. Özel Tüketim Vergisi’ne ek olarak, cihaz fiyatı da Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun faydalandığı yüzde 6’lık bir bandrol ücretine tabi.
 
4 İlk abonelik ücreti, Özel İletişim Vergisi’nin sabit bileşenidir ve yeni SIM kart satın alındığında tüketiciler tarafından bir kere ödenecek sabit bir miktardan oluşuyor. Her yıl enflasyona göre değerlendirilmekte olup 2001’de 34 lira olarak uygulanırken 2012 için 37 lira oldu.
 
4 Ruhsatname ücreti, ayrıca yeni bir sim kart satın alındığında tüketiciler tarafından ödeniyor. Yıllık kullanım bedeli 2011’de 13.2 lira iken, 2012 için 14.56 liraya çıktı. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com