Dünyadaki iki moda hukuku ensitüsünden biri İstanbul'da

Dünyadaki iki moda hukuku ensitüsünden biri İstanbulda
Moda Hukuku Enstitüsü Başkanı Eren:

ANKARA (AA) - İLKAY GÜDER - Moda Hukuku Enstitüsü Başkanı Erdem Eren, moda hukukunun Türk moda sektöründe hak ettiği yeri alması amacıyla dünyadaki iki moda hukuku entitüsünden birini İstanbul'da kurduklarını bildirdi.

AA muhabirine açıklama yapan Eren, moda hukukunun ABD, Japonya, Fransa ve İngiltere gibi geleneksel moda pazarlarının geliştiği ülkelerde oturmuş ve pratik zeminini bulmuş bir hukuk disiplini olduğunu, Türkiye'de ise yeni geliştiğini ve sektörün hukuki ihtiyaçlarına cevap vermeye çalıştığını söyledi.

Moda hukukunun yeni bir hukuk dalı olarak ortaya çıktığını belirten Eren, dünyada ve Türkiye'de birçok moda tasarımcısının yetiştirildiği akademilerde moda tasarımı, yönetimi, satışı ve pazarlamasına yönelik dersler ve eğitimlerin verildiğini ama moda tasarımcısı adayları için moda hukuku eğitimlerinin verilmediğini ifade etti.

Eren, dünyada ilk defa New York'taki Fordham Üniversitesi bünyesinde kurulan "Fashion Law Institute"den sonra Türkiye'de de ilk kez 2012'de Moda Hukuku Enstitüsünün kurulduğunu bildirdi.

- "Moda hukuku alanında eğitimler ve sertifika programları düzenliyoruz"

Moda tasarım sektöründe bir ürünün ortaya çıkması, markalaşma, üretim, satış, pazarlama gibi birden fazla faaliyetin bulunduğunu belirten Eren, "Moda pazarlarının geliştiği ülkelerde oturmuş ve pratik zeminini bulmuş bir hukuk disiplini olarak hak ettiği yeri alan moda hukukunu, Türk moda sektöründe hak ettiği yeri alması amacıyla Moda Hukuku Enstitüsü'nü kurmaya karar verdik" diye konuştu.

Eren, moda hukukunun moda sektörünün her aşamasında sektörün yapısal sorunlarına çözümler getirmek için hukuk dalı olarak ortaya çıktığını kaydederek, şunları söyledi: 

"Bu nedenle Moda Hukuku Enstitüsü, sorunlara çözüm üretebilecek altyapıyı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda, Moda Hukuku Enstitüsü olarak işbirliği içerisinde olduğumuz üniversiteler ve akademilerle moda sektörünün hukuki zeminini sağlamlaştırmak için moda hukuku alanında eğitimler ve sertifika programları düzenlemekteyiz. Moda tasarımcıları ve tekstil şirketleri gibi sektörün içindeki kişiler eğitimlerimize katılmak, kurum içi eğitim ve danışmanlık hizmetleri almak için bize ulaşıyor. Bunun yanında üniversiteler ve meslek birlikleri gibi enstitümüz ile işbirliği içerisinde olan kurumlar da ortak projeler üretmek amacıyla bize ulaşmaktadır."

-"Moda Hukuku" kitabı

Bugüne kadar sektörün aktörleri olan tekstil şirketlerine, tasarımcılara, tasarım ofislerine, tasarım dernek ve birliklerine, moda hukuku üst başlığı altında eğitimler ve sertifikalar verdiklerine dikkati çeken Erdem, "Bundan sonra eğitim alanlarımızı daha da çeşitlendirip uluslararası alanda moda hukuku konferansları ve organizasyonları düzenlemeyi planlıyoruz. Ayrıca bu alanda akademik çalışmalarımıza da devam ediyoruz. Türkiye'de ilk defa çıkacak Moda Hukuku kitabını hazırlıyoruz. Bu süreçte ise makalelerimizi ve araştırma raporlarımızı yayınlamaya devam ediyoruz" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com