Dünya'daki Türk Mahkumlar...

Dünya'daki Türk Mahkumlar...
Tam 59 farklı ülkede bin 397 Türk vatandaşı hapis yatıyor.

Yeni Zelanda'dan, Japonya ve Brezilya'ya kadar dünyanın dört bir yanında 'gurbetçi' mahkumlarımız hapis yatıyor... CHP Denizli Milletvekili Ali Rıza Ertemür, yabancı ülke cezaevlerinde bulunan işadamları ve diğer vatandaşların sorunlarına ilişkin bir soru önergesi verdi. Önergeyi yanıtlayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise oldukça ilginç bilgileri paylaştı. Davutoğlu, yabancı ülkelerdeki cezaevlerinde bulunan hükümlülerin, Türkiye'ye nakilleri dahil tüm sorunlarıyla yakından ilgilenildiğini belirtti. Bu konuda büyükelçilik ve konsoloslukların devreye sokulduğunu vurgulayan Bakan, gurbetçi mahkumlara 'Türkçe gazete, dergi  gönderildiğini, Türkçe televizyon kanalı izlettirildiğini' söyledi. Davutoğlu, yetkililerin yanı sıra 'hukukçu',  'din görevlisi', 'eğitimci' gibi uzmanlar eşliğinde mahkumların ziyaret edildiğini de belirtti. Bakanın verdiği bilgilere göre rekor 218 mahkumla Yunanistan'da. Almanya ve Belçika gibi gurbetçilerin yoğun olduğu ülkelerde de çok sayıda Türk vatandaşı cezaevinde. İdam cezasının uygulandığı Suudi Arabistan'da ise 22 kişi var.

GEMİCİLERİ BIRAKTIRDIK
Davutoğlu, kamuoyuna yansıyan olaylara yönelik de bilgiler verdi. Bunlardan biri de, uyuşturucu kaçakçılığı iddiasıyla geçen yıl Venezüella'da personeliyle birlikte alıkonan 'Aqua' tankeriyle ilgili. Davutoğlu, 9 ay boyunca tutulan gemi ve mürettebatın serbest kalması için, Venezüellalı meslektaşı Nicolas Madura Moros'a ricacı olduğunu söyledi. Bakan, 'Moros'un bu talebe olumlu yanıt vermesiyle gemicilerimiz ve tanker 5 Aralık'ta serbest bırakılmışlardır' dedi.

GÜL, RİCACI OLDU
DavutoĞlu, Türkmenistan'da,  vergi borcundan dolayı hüküm giyen 2 Türk vatandaşının, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'a yaptığı  özel ricayla affedildiğini de açıkladı.

Rekor komşuda
ABD:  12
Almanya:  163
Afganistan:  3
Arnavutluk:  1
Avustralya:  23
Avusturya:  70
Azerbaycan  24
Bahreyn:  2
Belçika:  128
BAE:    4
Bosna Hersek:  2
Brezilya:  1
Bulgaristan:  25
Çek Cumhuriyeti:  3
Fransa:  135
Güney Afrika:  2
Gürcistan:  4
Hong Kong:  3
İngiltere:  13
İran:   29
İrlanda:  1
İspanya:  40
İsrail:   1
İsveç:   7
İsviçre:  84
İtalya:   105
Japonya:  7
Kanada:  7
Kazakistan:  3
Kırgızistan:  1
KKTC:   57
Kosova:  1
Kuveyt:  2
Küba:   1
Litvanya:  1
Libya:   1
Lübnan:  1
Macaristan:  1
Makedonya:  5
Malta:   1
Moldova:  10
Norveç:  8
Umman:  1
Özbekistan:  10
Pakistan:  2
Polonya:  3
Romanya:  45
Rusya:  10
Sırbistan:  4
Slovakya:  1
Slovenya:  2
Suriye:  14
Suudi Arabistan:  22
Tayland:  12
Tunus:   4
Ukrayna:  15
Ürdün:   5
Yeni Zelanda:  1
Yunanistan:  218

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com