Dünyanın çalışan en eski tersanesi

Dünyanın çalışan en eski tersanesi
Fatih Sultan Mehmet tarafından 1455 yılında Tersane-i Amire adıyla kurulan Haliç Tersanesi, sanayi mirası niteliği taşıyor.

Fatih Sultan Mehmet tarafından 1455 yılında Tersane-i Amire adıyla kurulan ve yaşayan en eski tersane olarak nitelendirilen Haliç Tersanesi'nden son dönemde ''Kasımpaşa'', ''Hasköy'' ve ''Sütlüce'' isimli 3 adet panoramik Haliç vapuru inşa edildi.
Şehir Hatları Genel Müdürü Süleyman Genç, ''Bazı sanat faaliyetlerine de ev sahipliği yapan tarihi Haliç Tersanesi'nde 2010 yılında Türkiye'nin en büyük açık hava sergisi 'Haliç Sakinleri', yine İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında Belçikalı ünlü müzik topluluğu DAAU'nun konseri düzenlendi'' dedi.

Tersanenin, şehir hatları vapurlarının, özel sektöre ait teknelerin, kamu kuruluşlarına ait deniz araçlarının bakım ve onarım gibi ağır sanayi çalışmalarının yürütüldüğü bir çalışma sahası olduğunu kaydeden Genç, ''Ancak tarihi tersanemizin insanımızla tanışmasını ve buluşmasını bu gibi etkinliklerle sağlamaya çalışıyoruz. UNICEF tarafından organize edilerek yürütülen ve geçtiğimiz günlerde tanıtımı gerçekleştirilen Stars Of İstanbul sanat çalışmasınında yine tasarım ve dizayn üretimi Haliç Tersanemizde bulunan Ahşabiye Atölyesinde yapıldı'' diye konuştu.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com